Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Koňská hlava

Uznání a copyright: José Jiménez Priego

Mlhovina Koňská hlava je jednou z nejslavnějších mlhovin na obloze. Je vidět jako tmavý zářez do červené emisní mlhoviny ve středu fotografie nahoře. Tvar koňské hlavy je tmavý proto, protože se ve skutečnosti jedná o neprůhledné mračno prachu, které se nachází před jasnou červenou emisní mlhovinou. Podobně jako u mračen v zemské atmosféře i toto kosmické mračno má rozpoznatelný tvar jen náhodou. Vnitřní pohyby v mračnu za tisíce let jeho vzhled nepochybně změní. Červenou barvu emisních mlhovin způsobuje rekombinace elektronů s protony za vzniku atomů vodíku. Na snímku je vlevo oranžově zbarvená mlhovina Plamen, která také obsahuje filamenty tmavého prachu. Vlevo dole od obrazu Koňské hlavy jsou modravé reflexní mlhoviny, které od blízkých hvězd. přednostně odrážejí modré světlo.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Horsehead_nebula
  2. APOD: Emission Nebulae
  3. APOD: 2014-07-28 Mlhovina Koňská hlava z modré do infračervené
  4. APOD: 2003-07-06 Fraktální mezihvězdný prach zblízka
  5. Wikipedia: Emission_nebula
  6. NASA: Earth's Atmospheric Layers
  7. BruceVanPatter.com: Warm-up #1: Cloud Shapes
  8. APOD: 2006-10-15 Hloubkové pole Orion
  9. PBS.org: Discovery of the Electron
  10. GSU.edu: Proton
  11. LANL.gov: Hydrogen
  12. APOD: 2014-12-09 Mlhovina Plamen ve viditelném a infračerveném světle
  13. Flickr.com: José Jiménez - caballo y llama
  14. APOD: Reflection Nebulae
  15. APOD: 2001-03-18 Nejbližší hvězdy
  16. NASA: Why Is the Sky Blue?

Štítky: Horsehead nebula, Orion, Interstellar dust


45. vesmírný týden 2024

45. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 11. do 10. 11. 2024. Měsíc dorůstající do první čtvrti je na večerní obloze. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je stále viditelná alespoň triedrem nebo větším dalekohledem. Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, Jupiter je výše až kolem půlnoci a Mars zůstává nejlépe viditelný nad ránem. Slunce zdobí několik větších skvrn. Na čínské stanici došlo k výměně posádek a po rekordně dlouhém pobytu přistála loď Šen-čou 18. Každý týden probíhá několik startů Falconu 9 se Starlinky, což se na obloze projevuje viditelností vláčků teček. Devadesát let uplynulo od narození významného amerického astrofyzika a popularizátora Carla Sagana.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní král

S ohledem na počasí a do údolí se valící vlny mlhy mě velmi mile překvapil velmi pěkný seeing s klidným obrazem jak vizuálně přes okulár, tak na displeji notebooku přes planetární kameru.

Další informace »