Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vodíková mračna v M33

Image Data: Subaru Telescope (NAOJ), Hubble Space Telescope - Image Processing: Robert Gendler
Additional Data: BYU, Robert Gendler, Johannes Schedler, Adam Block - Copyright: Robert Gendler, Subaru Telescope, NAOJ

Zdá se, že nádherná spirální galaxie M33 má více než dost zářícího vodíku. M33 je významným členem místní skupiny galaxií, leží asi 3 milióny světelných let daleko a je též známa jako Galaxie v Trojúhelníku. Na této teleskopické mozaice z 25 panelů je vidět vnitřních asi 30 000 světelných let. Portrét M33 na základě obrazových dat z kosmických a pozemských dalekohledů vyzdvihuje její červené HII oblasti. Obří HII oblasti v M33 se vinou podél volných spirálních ramen k jádru a některé z nich jsou známy jako porodnice hvězd, místa, kde vznikají velice hmotné hvězdy, ale s krátkým životem. Intenzivní ultrafialové záření ze svítivých, hmotných hvězd ionizuje okolní vodík a tak nakonec vzniká charakteristická červená záře. Obraz byl zpracován tak, že pro barevný pohled na galaxii byla použita širokopásmová data a ta byla zkombinována s daty pořízeným přes HII filtr. Tento filtr nejlépe propouští světlo v emisní čáře vodíku.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2016-09-17 M33: Galaxie v Trojúhelníku
  2. RobGendlerAstropics.com: M33, The Triangulum Galaxy
  3. Wikipedia: H_II_region
  4. HubbleSite.org: FIRESTORM OF STAR BIRTH SEEN IN A LOCAL GALAXY

Štítky: H alpha, Ngc 598, M33, Vodík, Star-forming region, Oblast H-II


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »