Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vodíková mračna v M33

Image Data: Subaru Telescope (NAOJ), Hubble Space Telescope - Image Processing: Robert Gendler
Additional Data: BYU, Robert Gendler, Johannes Schedler, Adam Block - Copyright: Robert Gendler, Subaru Telescope, NAOJ

Zdá se, že nádherná spirální galaxie M33 má více než dost zářícího vodíku. M33 je významným členem místní skupiny galaxií, leží asi 3 milióny světelných let daleko a je též známa jako Galaxie v Trojúhelníku. Na této teleskopické mozaice z 25 panelů je vidět vnitřních asi 30 000 světelných let. Portrét M33 na základě obrazových dat z kosmických a pozemských dalekohledů vyzdvihuje její červené HII oblasti. Obří HII oblasti v M33 se vinou podél volných spirálních ramen k jádru a některé z nich jsou známy jako porodnice hvězd, místa, kde vznikají velice hmotné hvězdy, ale s krátkým životem. Intenzivní ultrafialové záření ze svítivých, hmotných hvězd ionizuje okolní vodík a tak nakonec vzniká charakteristická červená záře. Obraz byl zpracován tak, že pro barevný pohled na galaxii byla použita širokopásmová data a ta byla zkombinována s daty pořízeným přes HII filtr. Tento filtr nejlépe propouští světlo v emisní čáře vodíku.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2016-09-17 M33: Galaxie v Trojúhelníku
  2. RobGendlerAstropics.com: M33, The Triangulum Galaxy
  3. Wikipedia: H_II_region
  4. HubbleSite.org: FIRESTORM OF STAR BIRTH SEEN IN A LOCAL GALAXY

Štítky: H alpha, Ngc 598, M33, Vodík, Star-forming region, Oblast H-II


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »