Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vodíková mračna v M33

Image Data: Subaru Telescope (NAOJ), Hubble Space Telescope - Image Processing: Robert Gendler
Additional Data: BYU, Robert Gendler, Johannes Schedler, Adam Block - Copyright: Robert Gendler, Subaru Telescope, NAOJ

Zdá se, že nádherná spirální galaxie M33 má více než dost zářícího vodíku. M33 je významným členem místní skupiny galaxií, leží asi 3 milióny světelných let daleko a je též známa jako Galaxie v Trojúhelníku. Na této teleskopické mozaice z 25 panelů je vidět vnitřních asi 30 000 světelných let. Portrét M33 na základě obrazových dat z kosmických a pozemských dalekohledů vyzdvihuje její červené HII oblasti. Obří HII oblasti v M33 se vinou podél volných spirálních ramen k jádru a některé z nich jsou známy jako porodnice hvězd, místa, kde vznikají velice hmotné hvězdy, ale s krátkým životem. Intenzivní ultrafialové záření ze svítivých, hmotných hvězd ionizuje okolní vodík a tak nakonec vzniká charakteristická červená záře. Obraz byl zpracován tak, že pro barevný pohled na galaxii byla použita širokopásmová data a ta byla zkombinována s daty pořízeným přes HII filtr. Tento filtr nejlépe propouští světlo v emisní čáře vodíku.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2016-09-17 M33: Galaxie v Trojúhelníku
  2. RobGendlerAstropics.com: M33, The Triangulum Galaxy
  3. Wikipedia: H_II_region
  4. HubbleSite.org: FIRESTORM OF STAR BIRTH SEEN IN A LOCAL GALAXY

Štítky: H alpha, Ngc 598, M33, Vodík, Star-forming region, Oblast H-II


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »