Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavý Mořský koník v Kefeu

Uznání a copyright: Sergio Kaminsky

Tento světelné roky velký sugestivní tvar je vidět v siluetě proti bohatému zářivému pozadí hvězd a je znám jako tmavá mlhovina Mořský koník. Prachová neprůhledná mračna vzdálená asi 1200 světelných let jsou součástí Mléčné dráhy a jsou vidět v královském severním souhvězdí Kefea. V seznamu 182 tmavých značení na obloze katalogizovaném počátkem 20. století astronomem E. E. Barnardem je pod názvem Barnard 150 (B150). Uvnitř tam vznikají skluky hvězd s nízkou hmotností a z kolabujících jader jsou vidět jen dlouhé infračervené vlnové délky. Barevné hvězdy v Kefeu dodávají galaktické obloze pěkný vzhled.

Seznam odkazů v popisu

  1. Harvard.edu: Some of the dark markings on the sky and what they suggest
  2. Harvard.edu: On the dark markings of the sky, with a catalogue of 182 such objects.
  3. Gatech.edu: Edward Emerson Barnard
  4. arXiv.org: Star Forming Regions in Cepheus
  5. NASA: Spitzer Space Telescope
  6. MyAstroScience.com: Barnard 150 (Seahorse) - (LDN 1082) - Dark Nebula

Štítky: Prach, B150, Molekulární mračno, Star-formation


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »