Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladé hvězdy v mračnu rho Ophiuchi

Uznání: NASA, JPL-Caltech, WISE

Jak vznikají hvězdy? Tuto kompozici prachových mračen a zanořených nově zrozených hvězd na infračervených vlnových délkách z družice WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) vytvořili astronomové ve falešných barvách, a tak pomohli s odpovědí na tuto otázku. Na kosmickém plátnu je vidět jedna z nejbližších hvězdotvorných oblastí, součást oblačného komplexu rho Ophiuchi ve vzdálenosti asi 400 světelných let u jižního okraje jistěže vyslovitelného souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus). Poté co z velkého mračna chladného vodíku vznikly mladé hvězdy, tak začaly zahřívat okolní prach a ten začal infračerveně zářit. Vznikající hvězdy zvané mladé hvězdné objekty (YSO - young stellar objects) jsou ponořené v kompaktních růžových mlhovinách, ale jinak se před pátravými zraky optických dalekohledů skrývají. Při průzkumu této oblasti pronikavým infračerveným zářením se podařilo detekovat nově vzniklé hvězdy, jejichž průměrný věk se odhaduje na zhruba 300 000 let. Ve srovnání se stářím Slunce 5 miliard let jsou tedy velmi mladé. Výrazná červená mlhovina vpravo dole kolem hvězdy sigma Scorpii je reflexní mlhovina tvořená prachem, který rozptyluje hvězdné světlo. Tento pohled z družice WISE byl zveřejněn v roce 2012, zabírá téměř 2 stupně a v odhadované vzdálenosti mračna rho Ophiuchi pokrývá téměř 14 světelných let.

Seznam odkazů v popisu

  1. CalTech.edu: What is Infrared?
  2. Wikipedia: Wide-field_Infrared_Survey_Explorer
  3. ESO.org: Infrared view of the Rho Ophiuchi star-forming region
  4. APOD: 2007-09-03 Barevná mračna Rho Ophiuchi
  5. AstronomyClub.org: Pronunciation
  6. HawAstSoc.org: Constellations: Ophiuchus -- A Healer too Good at his Craft
  7. NASA: How do stars form and evolve
  8. Wikipedia: Young_stellar_object
  9. Cacuvoqigo.top: cat-fish-bowl-head-shot-of-looking-through-at-goldfish-preview-fantasy-toy.jpg
  10. arXiv.org: The Spitzer c2d Survey of Large, Nearby, Interstellar Clouds: VII. Ophiuchus Observed with MIPS
  11. NASA: Our Sun
  12. Illinois.edu: AL NIYAT (Sigma Scorpii)
  13. Harvard.edu: Chandra: Scales and Angular Measurement
  14. APOD: 2019-05-13 Široké zorné pole Rho Ophiuchi

Štítky: Rho Ophiuchi, Star-formation, Infračervený


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »