Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Linie času

Uznání a copyright: Anton Komlev

Hvězdy na noční obloze na otáčející se planetě v průběhu času kreslí stopy. Tyto digitálně skládané postupné expozice byly pořizovány po dobu více než dvou hodin kamerou s širokoúhlým objektivem na stativu nedaleko farmy Orel v Primorském kraji v Rusku. Hvězdy dělají stopy v podobě soustředných oblouků kolem jižního nebeského pólu dole pod obzorem a kolem severního nebeského pólu nad obrázkem vpravo nahoře. Na obrazu zkombinovaném z mnoha krátkých expozic jsou jasně vidět barvy hvězd. Modré stopy pocházejí od hvězd žhavějších než je Slunce, zatímco žluté stopy jsou od chladnějších hvězd. Tento strom kvetl už velice dávno, ale vrásčité a omšelé linie jeho zbytku ukazují tok času.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: blogs.nasa.gov
  2. APOD: 2012-08-02 Stopy hvězd z jižního pólu
  3. APOD: 2015-05-06 Letní trojúhelník nad Japonskem

Štítky: Rotující planeta, Nebeský pól, Stopy hvězd


33. vesmírný týden 2026

33. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2026. Měsíc bude v novu a nastane výrazné částečné zatmění Slunce, v části Evropy jako úplné. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Po půlnoci je už vidět Saturn a Neptun, ráno uvidíme Merkur, Mars a Uran. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Zjasnila kometa 220P/McNaught a je dostupná i malým triedrem. Dopad Falconu 9 na Měsíc nevyvolal nijak zásadní oblak hmoty. Před 60 lety začal mapovat Měsíc Lunar Orbiter 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění slunce z Prahy-Podolí Gastronomia i Trulli, 12. srpna 2026

Částečné zatmění slunce z Prahy-Podolí, 12. srpna 2026 Snímek částečného zatmění slunce pořízený z Prahy-Podolí Gastronomia i Trulli. Fotografie dokumentuje pokročilou fázi zatmění se srpkovitým tvarem sluneční korony. V pozadí silueta pražské krajiny s dominantami Smíchova na obzoru. Měsíc postupně zakrývá sluneční disk během západu, čímž vytváří výrazný kontrast s oranžovým zbarvením oblohy v závěru dne. Technické údaje: Přístroj: Leica SL2S Clona: f/2.8 Místo: Praha-Podolí, Gastronomia i Trulli Datum: 12. srpna 2026 Typ jevu: Částečné zatmění slunce

Další informace »