Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geminidy nad Chile

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Vylétají meteory z nějakého bodu na obloze? Svým způsobem ano. Když Země kříží proud Slunce obíhajících meteorů, tak se tyto meteory zdají přicházet ze směru tohoto proudu a tento směr se nazývá radiant.  Takový případ nastává pokaždé v polovině prosince při meteorickém roji Geminid, jak je patrné z tohoto snímku.  Snímek byl pořízen v roce 2013 a na obloze jsou na čtyřhodinovém kompozitu pod temnou oblohou observatoře Las Campanas v Chile zachyceny Geminidy při svém maximu. V popředí je 2,5 metrový du Pontův dalekohled stejně jako metrový dalekohled SWOPE. Na obloze za meteory vyniká Jupiter, který je vidět jako jasný bod poblíž středu snímku, centrální pás naší Galaxie Mléčné dráhy, která je vidět na snímku svisle vlevo a růžová Mlhovina v Orionu zcela vlevo. Geminidy jsou prachem zametaným z orbity aktivní planetky 3200 Phaethon a do atmosféry vstupují rychlostí asi 22 kilometrů za sekundu. Meteorický roj Geminid v roce 2019 vyvrcholí příští víkend.
Oprava: Libor Judas upozornil na chybnou rychlost Geminid pouhých 22 km/h, má být 22 km/s.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2018-08-08 Animace: Meteorický roj Perseidy
  2. Wikipedia: Radiant_(meteor_shower)
  3. Wikipedia: Geminids
  4. Facebook: Yuri Beletsky Nightscapes · August 10, 2015
  5. Facebook: Notable submissions to the APOD
  6. Wikipedia: Las_Campanas_Observatory
  7. Wikipedia: Chile
  8. NASA: Geminids
  9. CarnegieScience.edu: The du Pont Telescope
  10. CarnegieScience.edu: The Swope Telescope
  11. NASA: Jupiter
  12. APOD: 2013-04-29 Mléčná dráha a Kamenný strom
  13. APOD: 2013-10-29 Mlhoviny Koňská hlava a Orion
  14. arXiv.org: The Active Asteroids
  15. arXiv.org: Activity in Geminid Parent (3200) Phaethon
  16. NASA: How to Watch the Geminid Meteor Shower
  17. EarthSky.org: All you need to know: Geminid meteor shower in 2019

Štítky: Meteorický roj, Geminids, Chile


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »