Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 405: Mlhovina Planoucí hvězda

Image Credit & Copyright: Eric Coles and Mel Helm

Vlnící se pásy plynu a prachu daly jméno mlhovině Planoucí hvězda. V různých oblastech mlhoviny se vyskytuje oranžová a purpurová barva a ty vznikají různými procesy. Na snímku je vlevo vidět jasná hvězda AE Aurigae, která je tak horká, že je modrá a emituje světlo tak energetické, že to z okolního plynu vyráží elektrony. Když jsou tyto elektrony znovu zachyceny protony, tak je často emitováno červené světlo (zde je vidět oranžové). Oblast s purpurovou barvou je směsicí tohoto červeného světla a modrého světla z AE Aurigae, které se ovšem odráží od okolního prachu. O těchto oblastech se mluví jako o emisní a reflexní mlhovině. Snímek je zobrazen v Hubblově barevné paletě, mlhovina Planoucí hvězda je oficiálně známá jako IC 405, nachází se asi 1500 světelných let daleko, měří 5 světelných let a je vidět i malým dalekohledem v souhvězdí Vozky (Auriga).

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: AE_Aurigae
  2. Illinois.edu: AE AUR (AE Aurigae)
  3. NASA: Electrons
  4. Wikipedia: Proton
  5. GSU.edu: Electron Transitions
  6. Wikipedia: Auriga_(constellation)
  7. APOD: 2003-07-06 Fraktální mezihvězdný prach zblízka
  8. APOD: Emission Nebulae
  9. APOD: Reflection Nebulae
  10. AstroBin.com: Eric Coles (coles44): IC405 Hubble Palette
  11. AstronomyMark.com: The Hubble Palette
  12. Mcwetboy.com: False-colour astrophotography explained
  13. APOD: 2019-03-26 AE Aurigae a mlhovina Planoucí hvězda
  14. Harvard.edu: Chandra: Note on Cosmic Distances
  15. APOD: 2010-03-05 Vozka hloubkově

Štítky: Flaming Star Nebula, Hubblova paleta, IC 405


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »