Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterovo magnetické pole z Juno

Uznání videa: NASA, JPL-Caltech, Harvard U., K. Moore et al.

Jak se podobá magnetické pole Jupiteru zemskému? Kosmická sonda Juno zjistila, že magnetické pole Jupiteru je překvapivě komplexní, takže Jupiter nemá jediné magnetické póly jako naše Země. Na tomto videu je na základě animovaných údajů z Juno vidět snímek Jupiterova magnetického pole v jednom časovém okamžiku. Barvy červená a modrá vykreslují oblasti vrcholů mračen se silným pozitivním (jižním) a negativním (severním) magnetickým polem. Planetu obklopují imaginární isolinie s konstantní silou magnetického pole. První sekvence animovaného videa začíná s něčím, co vypadá jako poměrně normální dipólové pole, ale do pohledu se brzy natočí magnetická oblast známá jako Velká rudá skvrna, která není přímo spojena s póly otáčení Jupiteru. Ilustrativní animace v další sekvenci nás přenese nad jeden z rotačních pólu Jupiteru, kde jsou červené magnetické horké skvrny protažené a někdy dokonce oválné. Lepší porozumění magnetickému poli Jupiteru nám může dát nápovědu k lepšímu porozumění záhadného planetárního magnetismu Země.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Juno Spacecraft and Instruments
  2. PBS.org: What’s up with Jupiter’s wandering magnetic field?
  3. NASA: Jupiter
  4. NASA: Earth
  5. NASA: Jupiter's Magnetic Field
  6. Wikipedia: Magnetosphere_of_Jupiter
  7. APOD: 2019-09-08 Perijove 11: Průlet kolem Jupiteru
  8. Wikipedia: Magnetic_field
  9. Wikipedia: Magnetic_dipole
  10. APOD: 2016-04-06 Polární záře a magnetosféra Jupiteru
  11. APOD: 2010-01-24 Podívejte se na rotaci Jupiteru
  12. Youtube.com: Jupiter's Magnetic Field from Juno
  13. NASA: NASA's Juno Finds Changes in Jupiter's Magnetic Field
  14. Pinimg.com: Foto: Tři psi :-)
  15. NASA: The Earth's Magnetic Field
  16. APOD: 2002-11-25 Zemské magnetické pole

Štítky: Jupiter, Juno, Magnetické pole


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »