Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ráno, planety, Měsíc a Montreal

Uznání a copyright: Arnaud Mariat

Den před jarní rovnodenností 18. března na severu planety Země přišlo do Montrealu časné světlo úsvitu. Na konci noci téměř stejně dlouhé jako den stojí Měsíc nad hustým souhvězdím světel klidného města s oblohou. Ubývající srpek Měsíce je obrácený k vycházejícímu Slunci. Pozorovatelé oblohy dokáží nad Měsícem snadno spatřit jasný Jupiter poblíž slabšího Marsu. V dalekohledem tolik oblíbený Saturn je jen slabý bod světla níž a dál vlevo od konjukce Měsíce, Jupiteru a Marsu. Od Jupiteru přes Saturn k obzoru probíhá ekliptika a blízko ní dokonce vychází Merkur. Tato prchavá planeta ve ovšem velice blízko obzoru a na této ranní oboze není moc dobře vidět.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: March equinox: All you need to know
  2. NASA: Seeing Equinoxes and Solstices from Space
  3. EarthSky.org: Moon sweeps past 4 planets before sunup March 17-20

Štítky: Mars, Jupiter, Rovnodennost, Saturn, Konjunkce


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše opouští Plejády

Další informace »