Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Černá díra trhá prolétající hvězdu

Uznání ilustrace: NASA, JPL-Caltech

Co se stane hvězdě, která prochází blízko černé díry? Pokud hvězda dopadne přímo na hmotnou černou díru, tak dopadne dovnitř zcela úplně a všechno zmizí. Ovšem je pravděpodobnější, že se hvězda přiblíží dostatečně blízko, aby gravitace černé díry mohla odtrhnout její vnější vrstvy nebo roztrhnout celou hvězdu. Potom většina hvězdného plynu do černé díry nespadne. Takové stelární slapové roztržení může být tak jasné jako supernova a automatizované přehlídky oblohy jich objevují větší počty. Na umělecké ilustraci kolem hmotné černé díry právě prošla hvězda a ztratila plyn, který pokračuje na oběžné dráze. Vnitřní okraj prachoplynového disku kolem černé díry se roztrháním zahřál a může zářit i dlouho poté, co hvězda odletěla.

Seznam odkazů v popisu

  1. VT.edu: Frequently Asked Questions About Black Holes
  2. ScienceMag.org: Black holes caught in the act of swallowing stars
  3. NASA: Tidal Disruption
  4. APOD: 2019-10-01 Black Hole Safety Video
  5. Wikipedia: Tidal_disruption_event
  6. Wikipedia: Astronomical_survey#List_of_sky_surveys
  7. NASA: Infrared Echoes of a Black Hole Eating a Star (Illustration)
  8. APOD: 2016-02-12 Splynutí černých děr
  9. APOD: 2015-10-28 Hmotná černá díra cupuje procházející hvězdu
  10. Youtube.com: Magic for Animal Shelter Dogs | TBS

Štítky: Černá díra, Hvězda, Slapové roztržení


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »