Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Černá díra trhá prolétající hvězdu

Uznání ilustrace: NASA, JPL-Caltech

Co se stane hvězdě, která prochází blízko černé díry? Pokud hvězda dopadne přímo na hmotnou černou díru, tak dopadne dovnitř zcela úplně a všechno zmizí. Ovšem je pravděpodobnější, že se hvězda přiblíží dostatečně blízko, aby gravitace černé díry mohla odtrhnout její vnější vrstvy nebo roztrhnout celou hvězdu. Potom většina hvězdného plynu do černé díry nespadne. Takové stelární slapové roztržení může být tak jasné jako supernova a automatizované přehlídky oblohy jich objevují větší počty. Na umělecké ilustraci kolem hmotné černé díry právě prošla hvězda a ztratila plyn, který pokračuje na oběžné dráze. Vnitřní okraj prachoplynového disku kolem černé díry se roztrháním zahřál a může zářit i dlouho poté, co hvězda odletěla.

Seznam odkazů v popisu

  1. VT.edu: Frequently Asked Questions About Black Holes
  2. ScienceMag.org: Black holes caught in the act of swallowing stars
  3. NASA: Tidal Disruption
  4. APOD: 2019-10-01 Black Hole Safety Video
  5. Wikipedia: Tidal_disruption_event
  6. Wikipedia: Astronomical_survey#List_of_sky_surveys
  7. NASA: Infrared Echoes of a Black Hole Eating a Star (Illustration)
  8. APOD: 2016-02-12 Splynutí černých děr
  9. APOD: 2015-10-28 Hmotná černá díra cupuje procházející hvězdu
  10. Youtube.com: Magic for Animal Shelter Dogs | TBS

Štítky: Černá díra, Hvězda, Slapové roztržení


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »