Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. duben 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. duben 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše a Plejády v dubnu

Uznání digitální ilustrace a copyright: Fred Espenak (Bifrost Astronomical Observatory)

Venuše je nyní brilantní Večernice. Počínaje dnešní nocí bude na celém světě vidět, jak Venuše přechází před nádhernou hvězdokupou Plejády. Digitální mapka ilustruje dráhu této vnitřní planety během této krásné konjukce a ukazuje její polohu na obloze několik dalších dní. Takové zorné pole zhruba uvidí pozorovatelé s triedrem, ale hvězdokupa i planeta jsou snadno vidět i pouhým okem. Venuše při pohledu z naší planety prošla před Plejádami před 8 lety a zase projde za 8 let. 13 oběhů Venuše kolem Slunce se totiž téměř přesně rovná 8 rokům na Zemi. Takže každých 8 let můžeme vidět naši sesterskou planetu na skoro stejném místě na obloze.
Poznámka překladatele: Rozdíl mezi východoamerickým a středoevropským letním časem je 6 hodin, večer tedy nastává o 1/4 dne dříve. Z Česka bude například 3. dubna Venuše vidět u hvězdy Merope.

Seznam odkazů v popisu

  1. AstronomersWithoutBorders.org: Global Astronomy Month Countdown
  2. NASA: Venus - Planetary Hot Spot
  3. Vimeo.com: Sky Gazers
  4. APOD: 2012-04-06 Venuše s Kuřátky
  5. APOD: 2004-04-15 Venuše a Plejády
  6. APOD: 1996-04-23 Comet Hyakutake on a Starry Night
  7. APOD: 2012-04-07 Conjunction Haiku

Štítky: Plejády, Venuše, Konjunkce


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a planety

Měsíc a planety

Další informace »