Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. duben 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. duben 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše a Plejády v dubnu

Uznání digitální ilustrace a copyright: Fred Espenak (Bifrost Astronomical Observatory)

Venuše je nyní brilantní Večernice. Počínaje dnešní nocí bude na celém světě vidět, jak Venuše přechází před nádhernou hvězdokupou Plejády. Digitální mapka ilustruje dráhu této vnitřní planety během této krásné konjukce a ukazuje její polohu na obloze několik dalších dní. Takové zorné pole zhruba uvidí pozorovatelé s triedrem, ale hvězdokupa i planeta jsou snadno vidět i pouhým okem. Venuše při pohledu z naší planety prošla před Plejádami před 8 lety a zase projde za 8 let. 13 oběhů Venuše kolem Slunce se totiž téměř přesně rovná 8 rokům na Zemi. Takže každých 8 let můžeme vidět naši sesterskou planetu na skoro stejném místě na obloze.
Poznámka překladatele: Rozdíl mezi východoamerickým a středoevropským letním časem je 6 hodin, večer tedy nastává o 1/4 dne dříve. Z Česka bude například 3. dubna Venuše vidět u hvězdy Merope.

Seznam odkazů v popisu

  1. AstronomersWithoutBorders.org: Global Astronomy Month Countdown
  2. NASA: Venus - Planetary Hot Spot
  3. Vimeo.com: Sky Gazers
  4. APOD: 2012-04-06 Venuše s Kuřátky
  5. APOD: 2004-04-15 Venuše a Plejády
  6. APOD: 1996-04-23 Comet Hyakutake on a Starry Night
  7. APOD: 2012-04-07 Conjunction Haiku

Štítky: Plejády, Venuše, Konjunkce


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »