Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. duben 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. duben 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše a Plejády v dubnu

Uznání digitální ilustrace a copyright: Fred Espenak (Bifrost Astronomical Observatory)

Venuše je nyní brilantní Večernice. Počínaje dnešní nocí bude na celém světě vidět, jak Venuše přechází před nádhernou hvězdokupou Plejády. Digitální mapka ilustruje dráhu této vnitřní planety během této krásné konjukce a ukazuje její polohu na obloze několik dalších dní. Takové zorné pole zhruba uvidí pozorovatelé s triedrem, ale hvězdokupa i planeta jsou snadno vidět i pouhým okem. Venuše při pohledu z naší planety prošla před Plejádami před 8 lety a zase projde za 8 let. 13 oběhů Venuše kolem Slunce se totiž téměř přesně rovná 8 rokům na Zemi. Takže každých 8 let můžeme vidět naši sesterskou planetu na skoro stejném místě na obloze.
Poznámka překladatele: Rozdíl mezi východoamerickým a středoevropským letním časem je 6 hodin, večer tedy nastává o 1/4 dne dříve. Z Česka bude například 3. dubna Venuše vidět u hvězdy Merope.

Seznam odkazů v popisu

  1. AstronomersWithoutBorders.org: Global Astronomy Month Countdown
  2. NASA: Venus - Planetary Hot Spot
  3. Vimeo.com: Sky Gazers
  4. APOD: 2012-04-06 Venuše s Kuřátky
  5. APOD: 2004-04-15 Venuše a Plejády
  6. APOD: 1996-04-23 Comet Hyakutake on a Starry Night
  7. APOD: 2012-04-07 Conjunction Haiku

Štítky: Plejády, Venuše, Konjunkce


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »