Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. duben 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. duben 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše a hvězdy z Plejád

Uznání a copyright: Fred Espenak (Bifrost Astronomical Observatory)

Poté, co se na obloze Venuše zatoulala tak daleko od Slunce, jak je to jen skoro možné, tak tato brilantní Večernice proťala svou dráhu s hvězdami z hvězdokupy Plejády. Právě probíhající konjunkci můžete vidět po západu Slunce na západě spolu s pozorovateli na celém světě. Snímek tohoto nebeského uskupení byl pořízen 2. dubna z města Portal v Arizoně v USA. Je patrné, že pouhým okem viditelné hvězdy Plejád jsou mnohem slabší, než Venuše. Zaprášené okolí kupy, ani z hloubkových teleskopických snímků dobře známé modré reflexní mlhoviny nejsou vidět, zato samotná jasná Venuše jednotlivou expozici svým světlem téměř zaplavuje. Venuše i hvězdy mají hvězdicovitý vzhled způsobovaný difrakcí vícečetnými lamelami v apertuře teleobjektivu. Minulá podobná konjunkce Venuše a Plejád nastala téměř před 8 lety.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: NASA at home
  2. APOD: 2020-04-02 Venuše a Plejády v dubnu
  3. EarthSky.org: Photos: Venus and the Pleiades meet
  4. APOD: 2019-11-07 Messier 45: Dcery Atlase a Pleione
  5. Wikipedia: Diffraction_spike
  6. APOD: 2012-04-07 Conjunction Haiku

Štítky: Venuše, Plejády, M45, Konjunkce, Zase


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »