Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. duben 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. duben 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše a hvězdy z Plejád

Uznání a copyright: Fred Espenak (Bifrost Astronomical Observatory)

Poté, co se na obloze Venuše zatoulala tak daleko od Slunce, jak je to jen skoro možné, tak tato brilantní Večernice proťala svou dráhu s hvězdami z hvězdokupy Plejády. Právě probíhající konjunkci můžete vidět po západu Slunce na západě spolu s pozorovateli na celém světě. Snímek tohoto nebeského uskupení byl pořízen 2. dubna z města Portal v Arizoně v USA. Je patrné, že pouhým okem viditelné hvězdy Plejád jsou mnohem slabší, než Venuše. Zaprášené okolí kupy, ani z hloubkových teleskopických snímků dobře známé modré reflexní mlhoviny nejsou vidět, zato samotná jasná Venuše jednotlivou expozici svým světlem téměř zaplavuje. Venuše i hvězdy mají hvězdicovitý vzhled způsobovaný difrakcí vícečetnými lamelami v apertuře teleobjektivu. Minulá podobná konjunkce Venuše a Plejád nastala téměř před 8 lety.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: NASA at home
  2. APOD: 2020-04-02 Venuše a Plejády v dubnu
  3. EarthSky.org: Photos: Venus and the Pleiades meet
  4. APOD: 2019-11-07 Messier 45: Dcery Atlase a Pleione
  5. Wikipedia: Diffraction_spike
  6. APOD: 2012-04-07 Conjunction Haiku

Štítky: Venuše, Plejády, M45, Konjunkce, Zase


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »