Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rádio, velké ucho a signál WOW

Uznání a copyright: Rick Scott

Rádio a televize od svých počátků volně vysílaly do vesmíru. My jsme někdy také poslouchali. Velký radioteleskop státní univerzity v Ohiu láskyplně přezdívaný "Velké ucho", byl jedním z prvních posluchačů. Velké ucho mělo velikost tří hřišť amerického fotbalu a tvořila ho rozlehlá kovová rovina na zemi a dva plotu podobné reflektory, jeden pevný a druhý nakláněcí. Radioteleskop při prohlížení oblohy spoléhal na zemskou rotaci. Fotografie s příjmacími vlnovody rádiových frekvencí v popředí se dívá přes pozemní rovinu k pevném reflektoru a pořídil dřívější studentský dobrovolník na Velkém uchu Rick Scott. Velké ucho začalo pracovat v roce 1965 na ambiciózní rádiové přehlídce oblohy. V letech 1970-tých se Velké ucho stalo prvním radioteleskopem, který trvale naslouchal signálům mimozemských civilizací. V srpnu 1977 byl zachycen silný a nečekaný signál, nazvaný signál Wow!, což bylo důvodem velkého vzrušení. Naneštěstí to bylo jen jednou a zdroj signálu nemohl být určen. V květnu 1998 byly strženy poslední části Velkého ucha.

Debata odborníků: Jak lidstvo poprvé objeví mimozemský život?

Seznam odkazů v popisu

  1. NRAO.edu: Early Radio Astronomy: The Ham Radio Connection
  2. BigEar.org: Big Ear Memorial Website
  3. BigEar.org: 'Big Ear' designer a pioneer in field
  4. APOD: 2020-04-17 Větrný mlýn a stopy hvězd
  5. BigEar.org: Big Ear Surveys
  6. Seti-Inst.edu: SETI
  7. Seti.org: SETI._
  8. BigEar.org: About The Wow! Signal (Menu)
  9. BigEar.org: Interstellar Signal from the 70s Continues to Puzzle Researchers
  10. BigEar.org: The Big Ear Wow! Signal (30th Anniversary Report)
  11. BigEar.org: Last remains of Big Ear telescope removed

Štítky: Radioteleskop, SETI, Wow


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »