Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rádio, velké ucho a signál WOW

Uznání a copyright: Rick Scott

Rádio a televize od svých počátků volně vysílaly do vesmíru. My jsme někdy také poslouchali. Velký radioteleskop státní univerzity v Ohiu láskyplně přezdívaný "Velké ucho", byl jedním z prvních posluchačů. Velké ucho mělo velikost tří hřišť amerického fotbalu a tvořila ho rozlehlá kovová rovina na zemi a dva plotu podobné reflektory, jeden pevný a druhý nakláněcí. Radioteleskop při prohlížení oblohy spoléhal na zemskou rotaci. Fotografie s příjmacími vlnovody rádiových frekvencí v popředí se dívá přes pozemní rovinu k pevném reflektoru a pořídil dřívější studentský dobrovolník na Velkém uchu Rick Scott. Velké ucho začalo pracovat v roce 1965 na ambiciózní rádiové přehlídce oblohy. V letech 1970-tých se Velké ucho stalo prvním radioteleskopem, který trvale naslouchal signálům mimozemských civilizací. V srpnu 1977 byl zachycen silný a nečekaný signál, nazvaný signál Wow!, což bylo důvodem velkého vzrušení. Naneštěstí to bylo jen jednou a zdroj signálu nemohl být určen. V květnu 1998 byly strženy poslední části Velkého ucha.

Debata odborníků: Jak lidstvo poprvé objeví mimozemský život?

Seznam odkazů v popisu

  1. NRAO.edu: Early Radio Astronomy: The Ham Radio Connection
  2. BigEar.org: Big Ear Memorial Website
  3. BigEar.org: 'Big Ear' designer a pioneer in field
  4. APOD: 2020-04-17 Větrný mlýn a stopy hvězd
  5. BigEar.org: Big Ear Surveys
  6. Seti-Inst.edu: SETI
  7. Seti.org: SETI._
  8. BigEar.org: About The Wow! Signal (Menu)
  9. BigEar.org: Interstellar Signal from the 70s Continues to Puzzle Researchers
  10. BigEar.org: The Big Ear Wow! Signal (30th Anniversary Report)
  11. BigEar.org: Last remains of Big Ear telescope removed

Štítky: Radioteleskop, SETI, Wow


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »