Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rádio, velké ucho a signál WOW

Uznání a copyright: Rick Scott

Rádio a televize od svých počátků volně vysílaly do vesmíru. My jsme někdy také poslouchali. Velký radioteleskop státní univerzity v Ohiu láskyplně přezdívaný "Velké ucho", byl jedním z prvních posluchačů. Velké ucho mělo velikost tří hřišť amerického fotbalu a tvořila ho rozlehlá kovová rovina na zemi a dva plotu podobné reflektory, jeden pevný a druhý nakláněcí. Radioteleskop při prohlížení oblohy spoléhal na zemskou rotaci. Fotografie s příjmacími vlnovody rádiových frekvencí v popředí se dívá přes pozemní rovinu k pevném reflektoru a pořídil dřívější studentský dobrovolník na Velkém uchu Rick Scott. Velké ucho začalo pracovat v roce 1965 na ambiciózní rádiové přehlídce oblohy. V letech 1970-tých se Velké ucho stalo prvním radioteleskopem, který trvale naslouchal signálům mimozemských civilizací. V srpnu 1977 byl zachycen silný a nečekaný signál, nazvaný signál Wow!, což bylo důvodem velkého vzrušení. Naneštěstí to bylo jen jednou a zdroj signálu nemohl být určen. V květnu 1998 byly strženy poslední části Velkého ucha.

Debata odborníků: Jak lidstvo poprvé objeví mimozemský život?

Seznam odkazů v popisu

  1. NRAO.edu: Early Radio Astronomy: The Ham Radio Connection
  2. BigEar.org: Big Ear Memorial Website
  3. BigEar.org: 'Big Ear' designer a pioneer in field
  4. APOD: 2020-04-17 Větrný mlýn a stopy hvězd
  5. BigEar.org: Big Ear Surveys
  6. Seti-Inst.edu: SETI
  7. Seti.org: SETI._
  8. BigEar.org: About The Wow! Signal (Menu)
  9. BigEar.org: Interstellar Signal from the 70s Continues to Puzzle Researchers
  10. BigEar.org: The Big Ear Wow! Signal (30th Anniversary Report)
  11. BigEar.org: Last remains of Big Ear telescope removed

Štítky: Radioteleskop, SETI, Wow


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »