Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halleyova kometa versus kometa SWAN

Uznání a copyright: Luc Perrot (TWAN)

V bezměsíčních hodinách 3. května před úsvitem jižní oblohou nad ostrovem Reunion prolétala zrnka kosmického prachu. Planeta Země se totiž pohroužila do proudu prachových trosek po periodické kometě 1/P Halley a zametala je do podoby každoročního meteorického roje známého jako Eta Akvaridy. To dalo podnět k expozici, která zachytila záblesk jasné akvaridy napravo nad mořem mraků. Stopa meteoru míří zpátky do radiantu roje v souhvězdí Vodnáře (Aquarius), vysoko nad východním obzorem už za horním okrajem snímku. Eta Akvaridy jsou známé svojí rychlostí, do atmosféry vstupují rychlostí 66 kilometrů za sekundu a jsou vidět ve výškách asi 100 kilometrů. Ale ani bledě zelená koma a dlouhý ohon komety C/2020 F8 SWAN vzdálené asi 6 světelných minut nezůstala na nebeské scéně opomenuta, když pózuvala nad vulkanickými vrcholy vlevo od středu. Kometa SWAN se za ranního svítání na severní obloze nad východní obzorem ovšem nestala tak jasná, jak se čekalo. Tato panenská kometa se před pouhými dvěma dny nejvíce přiblížila k Zemi a 27. května projde perihelem.

Seznam odkazů v popisu

  1. Youtube.com: Comète SWAN C/2020 F8 Version 4K
  2. Wikipedia: Halley's Comet
  3. NASA: Eta Aquarids
  4. APOD: 2020-05-08 Kometa SWAN s dlouhým ohonem
  5. Space.com: Newfound Comet SWAN could soon fizzle out of view

Štítky: C2020 f8 swan, 1p halley, Eta aquarid, Meteor


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »