Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halleyova kometa versus kometa SWAN

Uznání a copyright: Luc Perrot (TWAN)

V bezměsíčních hodinách 3. května před úsvitem jižní oblohou nad ostrovem Reunion prolétala zrnka kosmického prachu. Planeta Země se totiž pohroužila do proudu prachových trosek po periodické kometě 1/P Halley a zametala je do podoby každoročního meteorického roje známého jako Eta Akvaridy. To dalo podnět k expozici, která zachytila záblesk jasné akvaridy napravo nad mořem mraků. Stopa meteoru míří zpátky do radiantu roje v souhvězdí Vodnáře (Aquarius), vysoko nad východním obzorem už za horním okrajem snímku. Eta Akvaridy jsou známé svojí rychlostí, do atmosféry vstupují rychlostí 66 kilometrů za sekundu a jsou vidět ve výškách asi 100 kilometrů. Ale ani bledě zelená koma a dlouhý ohon komety C/2020 F8 SWAN vzdálené asi 6 světelných minut nezůstala na nebeské scéně opomenuta, když pózuvala nad vulkanickými vrcholy vlevo od středu. Kometa SWAN se za ranního svítání na severní obloze nad východní obzorem ovšem nestala tak jasná, jak se čekalo. Tato panenská kometa se před pouhými dvěma dny nejvíce přiblížila k Zemi a 27. května projde perihelem.

Seznam odkazů v popisu

  1. Youtube.com: Comète SWAN C/2020 F8 Version 4K
  2. Wikipedia: Halley's Comet
  3. NASA: Eta Aquarids
  4. APOD: 2020-05-08 Kometa SWAN s dlouhým ohonem
  5. Space.com: Newfound Comet SWAN could soon fizzle out of view

Štítky: C2020 f8 swan, 1p halley, Eta aquarid, Meteor


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »