Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halleyova kometa versus kometa SWAN

Uznání a copyright: Luc Perrot (TWAN)

V bezměsíčních hodinách 3. května před úsvitem jižní oblohou nad ostrovem Reunion prolétala zrnka kosmického prachu. Planeta Země se totiž pohroužila do proudu prachových trosek po periodické kometě 1/P Halley a zametala je do podoby každoročního meteorického roje známého jako Eta Akvaridy. To dalo podnět k expozici, která zachytila záblesk jasné akvaridy napravo nad mořem mraků. Stopa meteoru míří zpátky do radiantu roje v souhvězdí Vodnáře (Aquarius), vysoko nad východním obzorem už za horním okrajem snímku. Eta Akvaridy jsou známé svojí rychlostí, do atmosféry vstupují rychlostí 66 kilometrů za sekundu a jsou vidět ve výškách asi 100 kilometrů. Ale ani bledě zelená koma a dlouhý ohon komety C/2020 F8 SWAN vzdálené asi 6 světelných minut nezůstala na nebeské scéně opomenuta, když pózuvala nad vulkanickými vrcholy vlevo od středu. Kometa SWAN se za ranního svítání na severní obloze nad východní obzorem ovšem nestala tak jasná, jak se čekalo. Tato panenská kometa se před pouhými dvěma dny nejvíce přiblížila k Zemi a 27. května projde perihelem.

Seznam odkazů v popisu

  1. Youtube.com: Comète SWAN C/2020 F8 Version 4K
  2. Wikipedia: Halley's Comet
  3. NASA: Eta Aquarids
  4. APOD: 2020-05-08 Kometa SWAN s dlouhým ohonem
  5. Space.com: Newfound Comet SWAN could soon fizzle out of view

Štítky: C2020 f8 swan, 1p halley, Eta aquarid, Meteor


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »