Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zelené záblesky: Slunce, Měsíc, Venuše, Merkur

Uznání a copyright: Marcella Giulia Pace

Pokud budete za jasného dne na vzdáleném obzoru sledovat západ Slunce, tak než Slunce zmizí, můžete zahlédnout zelenou barvu. Zelený záblesk způsobuje refrakce světelných paprsků, které k oku putují dlouhou cestou přes atmosféru. Kratší vlnové délky se lámou více, než červenější vlnové délky a oddělení barev vede k tomu, že poslední viditelná známka slunečního kotouče je zelená. Vidět zelený záblesk u Měsíce je těžší, nemluvě o maličkých kotoučcích Venuše a Merkuru. Ovšem kamera s dalekohledem nebo teleobjektivem dokáže tento důsledek atmosférické refrakce zachytit, pokud jsou tato nebeská tělesa u obzoru. Snímky na horních panelech byly pořízeny ze Sicílie 18. března 2019 pro Slunce a 8. května 2020 pro Měsíc. Ze stejného středomořského ostrova byly pořízeny dolní panely Venuše a Merkuru nad západním obzorem za soumraku 24. května.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: NASA’s SpaceX Demo-2: Commercial Crew Up to the Minute
  2. AtOptics.co.uk: Green Flash
  3. APOD: 2016-04-09 Zelený záblesk jara
  4. APOD: 2015-06-05 Zelený záblesk při východu Měsíce
  5. EarthSky.org: Venus green flash
  6. APOD: 2020-05-29 Setkání Merkuru se srpkem Venuše

Štítky: Zelený záblesk, Refraction, Slunce, Měsíc, Venuše, Merkur


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »