Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zelené záblesky: Slunce, Měsíc, Venuše, Merkur

Uznání a copyright: Marcella Giulia Pace

Pokud budete za jasného dne na vzdáleném obzoru sledovat západ Slunce, tak než Slunce zmizí, můžete zahlédnout zelenou barvu. Zelený záblesk způsobuje refrakce světelných paprsků, které k oku putují dlouhou cestou přes atmosféru. Kratší vlnové délky se lámou více, než červenější vlnové délky a oddělení barev vede k tomu, že poslední viditelná známka slunečního kotouče je zelená. Vidět zelený záblesk u Měsíce je těžší, nemluvě o maličkých kotoučcích Venuše a Merkuru. Ovšem kamera s dalekohledem nebo teleobjektivem dokáže tento důsledek atmosférické refrakce zachytit, pokud jsou tato nebeská tělesa u obzoru. Snímky na horních panelech byly pořízeny ze Sicílie 18. března 2019 pro Slunce a 8. května 2020 pro Měsíc. Ze stejného středomořského ostrova byly pořízeny dolní panely Venuše a Merkuru nad západním obzorem za soumraku 24. května.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: NASA’s SpaceX Demo-2: Commercial Crew Up to the Minute
  2. AtOptics.co.uk: Green Flash
  3. APOD: 2016-04-09 Zelený záblesk jara
  4. APOD: 2015-06-05 Zelený záblesk při východu Měsíce
  5. EarthSky.org: Venus green flash
  6. APOD: 2020-05-29 Setkání Merkuru se srpkem Venuše

Štítky: Zelený záblesk, Refraction, Slunce, Měsíc, Venuše, Merkur


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »