Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červenec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červenec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Otáčející se Měsíc z LRO

Uznání videa: NASA, LRO, Arizona State U.

Ne, nikdo v současnosti nemůže vidět Měsíc se takto otáčet. To proto, protože je pozemský Měsíc slapově vázán se Zemí a ukazuje nám pouze jednu stranu. S pomocí moderní digitální technologie je ovšem možné kombinovat spouty podrobných snímků odeslaných družicí LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) a vytvořit virtuální video otáčejícího se Měsíce s vysokým rozlišením. Časosběrné video začíná obvyklým pohledem na Měsíc ze Země. Do pohledu se ovšem rychle trochu pod rovníkem dostává Mare Orientale, velký kráter s tmavým středem, který je ze Země obtížné vidět. Celý lunární měsíc je zkondenzován do 24 sekund a video jasně ukazuje, že zemská strana Měsíce obsahuje hojnost tmavých lunárních moří, zatímco odvrácené straně dominuje jasná lunární pahorkatina. K Měsíci se nyní aktivně připravuje 19 nových misí z 8 různých zemí a většina z nich by měla odstartovat v příštích třech letech.

Pozoruhodná podání snímků komety NEOWISE do APODu: 18., 17., 16., 15., 14., 13., 12., 11., 10. července a dříve.

Seznam odkazů v popisu

  1. Youtube.com: The rotating dog!
  2. ASU.edu: LROC: Lunar Reconnaissance Orbiter Camera
  3. ASU.edu: A Unique View Of The Moon
  4. Youtube.com: Rotating Moon from LRO
  5. Google.com: Moon
  6. APOD: 2011-03-12 Východní moře
  7. UniverseToday.com: Does the Moon rotate?
  8. APOD: 2016-02-01 Najděte člověka na Měsíci
  9. Wikipedia: List_of_maria_on_the_Moon
  10. Wikipedia: Geology_of_the_Moon#Highlands
  11. Wikipedia: List_of_missions_to_the_Moon#Funded_lunar_probe_missions_currently_under_development

Štítky: Rotace, LRO, Měsíc


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »