Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červenec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červenec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Otáčející se Měsíc z LRO

Uznání videa: NASA, LRO, Arizona State U.

Ne, nikdo v současnosti nemůže vidět Měsíc se takto otáčet. To proto, protože je pozemský Měsíc slapově vázán se Zemí a ukazuje nám pouze jednu stranu. S pomocí moderní digitální technologie je ovšem možné kombinovat spouty podrobných snímků odeslaných družicí LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) a vytvořit virtuální video otáčejícího se Měsíce s vysokým rozlišením. Časosběrné video začíná obvyklým pohledem na Měsíc ze Země. Do pohledu se ovšem rychle trochu pod rovníkem dostává Mare Orientale, velký kráter s tmavým středem, který je ze Země obtížné vidět. Celý lunární měsíc je zkondenzován do 24 sekund a video jasně ukazuje, že zemská strana Měsíce obsahuje hojnost tmavých lunárních moří, zatímco odvrácené straně dominuje jasná lunární pahorkatina. K Měsíci se nyní aktivně připravuje 19 nových misí z 8 různých zemí a většina z nich by měla odstartovat v příštích třech letech.

Pozoruhodná podání snímků komety NEOWISE do APODu: 18., 17., 16., 15., 14., 13., 12., 11., 10. července a dříve.

Seznam odkazů v popisu

 1. Youtube.com: The rotating dog!
 2. ASU.edu: LROC: Lunar Reconnaissance Orbiter Camera
 3. ASU.edu: A Unique View Of The Moon
 4. Youtube.com: Rotating Moon from LRO
 5. Google.com: Moon
 6. APOD: 2011-03-12 Východní moře
 7. UniverseToday.com: Does the Moon rotate?
 8. APOD: 2016-02-01 Najděte člověka na Měsíci
 9. Wikipedia: List_of_maria_on_the_Moon
 10. Wikipedia: Geology_of_the_Moon#Highlands
 11. Wikipedia: List_of_missions_to_the_Moon#Funded_lunar_probe_missions_currently_under_development

Štítky: Rotace, LRO, Měsíc


42. vesmírný týden 2021

42. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 10. do 24. 10. 2021. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nízko nad jihozápadem. Nad jižním obzorem jsou večer Jupiter a Saturn. Ráno se nad jihovýchodní obzor šplhá Merkur. Aktivita Slunce je nízká. Filmaři se vrací z ISS. Mezitím k budované čínské stanici Tiangong dorazila nová tříčlenná posádka v lodi Šen-čou 13. Na skok do vesmíru se ve svých devadesáti letech podíval kapitán Kirk ze Star Treku. Sonda Lucy je na cestě k planetkám na dráze Jupiteru. Před 420 lety zemřel v Praze dánský astronom Tycho Brahe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad Venuší

Další informace »