Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Začíná 25. sluneční cyklus

Uznání: NASA, SDO

Obecný trend měsíčních údajů o slunečních skvrnách nyní potvrzuje, že minimum přibližně 11letého cyklu sluneční aktivity nastalo v prosinci 2019 a vyznačuje tak začátek 25. slunečního cyklu. Na rozděleném pohledu se slunečními polokoulemi je vpravo vidět klidné Slunce v minimu své aktivity. Naproti tomu je na levé straně vidět aktivní Slunce zachycené v období rozpoznaného maxima 24. slunečního cyklu v dubnu 2014. Extrémní ultrafialové snímky z družicové observatoře SDO (Solar Dynamics Observatory) zvýrazňují koronární smyčky a aktivní oblasti ve světle vysoce ionizovaných atomů železa. Slunce ovlivňuje kosmické počasí kolem naší planety a 24. sluneční cyklus byl poměrně klidný a předpovídá se, že 25. cyklus bude také klidný. Maximální aktivita 25. cyklu se očekává v červenci roku 2025. Předpokládá se, že 1. sluneční cyklus určený z raných záznamů o výskytu slunečních skvrn začal minimem v únoru roku 1755.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Solar Cycle 25 Is Here. NASA, NOAA Scientists Explain What That Means
  2. Weather.gov: Analysis determines we are in Solar Cycle 25
  3. NASA: Solar Dynamics Observatory - Data
  4. APOD: 2017-09-14 Vzplanutí z AR2673 na rozloučenou
  5. Wikipedia: Solar_cycle_1

Štítky: Slunce, Solar minimum, Solar cycle


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »