Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Raditeleskop VLA při západu Měsíce

Uznání: Jeff Hellermann, NRAO / AUI / NSF

Obří parabolické antény radioteleskopu VLA (Karl G. Jansky Very Large Array) tyčící se nad pouští v Novém Mexiku při západu Měsíce jsou inspirujícím pohledem. Antény jsou namontované na železničních podvozcích a po kolejích se dá konfigurace 27 antén o velikosti domu (25 metrů) měnit a lze je uspořádat do pole až velikosti města (35 kilometrů). Soustava VLA je výkonným tažným koněm radioastronomie, objevila vodu na planetě Merkur, rádiově jasné korony kolem hvězd, mikrokvazary v naší Galaxii, gravitačně indukované Einsteinovy prstence kolem vzdálených galaxií a rádiové protějšky kosmologicky vzdálených gama záblesků. Velké rozměry této soustavy astronomům umožňují studovat podrobnosti radiogalaxií, velmi rychlých kosmických výtrysků a mapovat centrum naší vlastní Mléčné dráhy. Nyní je to už 40 let od uvedení VLA do provozu a během té doby bylo zpracováno více než 14 000 pozorovacích projektů, což přispělo k více než 500 doktorským disertacím. Národní radioastronomická observatoř (NRAO) bude 10. října celý den slavit online 40 virtuálními prohlídkami a prezentacemi o historii, provozu, vědě a budoucnosti Very Large Array.

Seznam odkazů v popisu

  1. NRAO.edu: Very Large Array
  2. Phys.org: Karl G. Jansky Very Large Array: Famous radio telescope officially gets new name
  3. Wikipedia: Contact_(1997_American_film)
  4. NRAO.edu: VLA Configurations
  5. NASA: Mercury
  6. NSF.gov: VLA is turning 40
  7. NRAO.edu: Virtual VLA 40th Anniversary Celebration

Štítky: Nrao, VLA, 40. výročí, Rádio


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »