Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Raditeleskop VLA při západu Měsíce

Uznání: Jeff Hellermann, NRAO / AUI / NSF

Obří parabolické antény radioteleskopu VLA (Karl G. Jansky Very Large Array) tyčící se nad pouští v Novém Mexiku při západu Měsíce jsou inspirujícím pohledem. Antény jsou namontované na železničních podvozcích a po kolejích se dá konfigurace 27 antén o velikosti domu (25 metrů) měnit a lze je uspořádat do pole až velikosti města (35 kilometrů). Soustava VLA je výkonným tažným koněm radioastronomie, objevila vodu na planetě Merkur, rádiově jasné korony kolem hvězd, mikrokvazary v naší Galaxii, gravitačně indukované Einsteinovy prstence kolem vzdálených galaxií a rádiové protějšky kosmologicky vzdálených gama záblesků. Velké rozměry této soustavy astronomům umožňují studovat podrobnosti radiogalaxií, velmi rychlých kosmických výtrysků a mapovat centrum naší vlastní Mléčné dráhy. Nyní je to už 40 let od uvedení VLA do provozu a během té doby bylo zpracováno více než 14 000 pozorovacích projektů, což přispělo k více než 500 doktorským disertacím. Národní radioastronomická observatoř (NRAO) bude 10. října celý den slavit online 40 virtuálními prohlídkami a prezentacemi o historii, provozu, vědě a budoucnosti Very Large Array.

Seznam odkazů v popisu

  1. NRAO.edu: Very Large Array
  2. Phys.org: Karl G. Jansky Very Large Array: Famous radio telescope officially gets new name
  3. Wikipedia: Contact_(1997_American_film)
  4. NRAO.edu: VLA Configurations
  5. NASA: Mercury
  6. NSF.gov: VLA is turning 40
  7. NRAO.edu: Virtual VLA 40th Anniversary Celebration

Štítky: Nrao, VLA, 40. výročí, Rádio


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »