Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Půlka Slunce s protuberancí

Uznání a copyright: Rainee Colacurcio

Co se děje se Sluncem? Dolní polovina Slunce se jasně skrývá za hustým mračnem. Mračna v průměru na celé zeměkouli cloní Slunce asi 2/3 času, i když na mnoha místech je to méně. Vpravo nahoře je na Slunci vidět protuberance magneticky se vznášejícího horkého plynu. Protuberance se může zdát malá, ale snadno by obalila naši Zemi a může trvat více jak měsíc. Snímek je kombinací dvou expozic, jedna optimalizuje mračno a protuberanci, druhá texturu Slunce. Obě expozice byly pořízeny s hodinovým odstupem stejnou kamerou ze stejného místa v Lynnwoodu ve státě Washington v USA. Střapatá textura pochází ze sluneční chromosféry, z atmosférické vrstvy, která vzniká ve specificky exponované barvě. Uniformita textury ukazuje na poměrně klidný povrch, což odpovídá Slunci, které zrovna prošlo minimem svého 11letého cyklu. Slunce se bude v nadcházejících letech stávat více aktivnějším a sluneční skvrny, protuberance a nakonec i polární záře na Zemi budou více běžné až ke slunečnímu maximu.

Seznam odkazů v popisu

  1. Phys.org: Image: Global cloud fraction map of Earth
  2. APOD: 2019-05-26 Sluneční protuberance z SDO
  3. Wikipedia: Solar_prominence
  4. Wikipedia: File:Sun_earth_jupiter_whole_600.jpg
  5. NASA: Earth
  6. NASA: Sun - Our Star
  7. Wikipedia: Lynnwood,_Washington
  8. Wikipedia: Washington_(state)
  9. CIA.gov: USA
  10. APOD: 2016-09-19 50 000 kilometrů nad Sluncem
  11. Wikipedia: Chromosphere
  12. Wikipedia: H-alpha
  13. APOD: 2019-07-15 Kosmická stanice křižuje neposkvrněné Slunce
  14. NASA: What Is the Solar Cycle?
  15. NASA: What Will Solar Cycle 25 Look Like?
  16. APOD: 2015-06-29 Přechod skupiny skvrn AR 2339 přes Slunce
  17. APOD: 2019-02-18 Dračí polární záře nad Islandem

Štítky: Slunce, Solar minimum, Protuberance


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »