Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvojitá hvězdokupa v Perseu

Uznání a copyright: Greg Polanski

Většina hvězdokup je sama o sobě impozantních. Otevřené hvězdokupy NGC 869 a NGC 884 se ovšem dají považovat za impozantní dvojnásobně. Tato neobvyklá dvojitá hvězdokupa, která je vidět nahoře a je též známá jako h a chi Persei je dost jasná, aby byla z tmavých míst vidět i bez triedru. I když její objev určitě předchází psanou historii, tak dvojitou hvězdokupu jistě katalogizoval řecký astronom Hiparchos. Obě kupy jsou více než 7000 světelných let daleko v souhvězdí Persea (Perseus), ale dělí je od sebe jen stovky světelných let. Kromě toho, že jsou obě kupy fyzicky blízko, tak i jejich věk odvozený od jednotlivých hvězd je podobný, což je důkaz, že obě kupy jsou nejspíš produktem stejné hvězdotvorné oblasti.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: Open Clusters
  2. Wikipedia: Double_Cluster
  3. Wikipedia: Binoculars
  4. Wikipedia: Recorded_history
  5. APOD: 2009-01-03 Dvojitá hvězdokupa v Perseu
  6. Wikipedia: Hipparchus
  7. NASA: What is a light-year and how is it used?
  8. Wikipedia: Constellation
  9. AllTheSky.com: The Deep Photographic Guide to the Constellations - Perseus
  10. APOD: 2009-01-03 Dvojitá hvězdokupa v Perseu
  11. DailyKitten.com: Foto: Kočky blízko sebe :-)
  12. arXiv.org: UBVI and Ha Photometry of the h & chi Persei cluster
  13. Apod.com: Lecture 15: Star Clusters
  14. APOD: 2008-09-28 Mladé hvězdy v NGC 346

Štítky: NGC 869, Otevřená hvězdokupa, NGC 884


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »