Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvojitá hvězdokupa v Perseu

Uznání a copyright: Roth Ritter (Dark Atmospheres)

Tato dvojice otevřených neboli galaktických hvězdokup vzdálených asi 7000 světelných let je snadným cílem pro triedr a je to nádherné pole hvězd v severním souhvězdí Perseus. Z temných míst je vidět i pouhým okem a již v roce 130 př.Kr je katalogizoval řecký astronom Hipparchus. Nyní je toto pole známo jako h a chi Persei, neboli NGC 869(vpravo nahoře) a NGC 884, obě hvězdokupy samotné od sebe odděluje jen několik stovek světelných let a obsahují hvězdy mladší a žhavější než Slunce. Kromě vzájemné fyzické blízkosti je stáří kup zjištěné podle jednotlivých hvězd podobné, což je důkaz, že obě kupy jsou nejspíše produktem stejné hvězdotvorné oblasti.

Štítky: Hvězdokupa, Galaktická kupa, Double cluster, Ngc869, Ngc884, H and chi persei


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »