Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. listopad 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. listopad 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars a meteor nad Sněžnou horou nefritového draka

Uznání a copyright: Jeff Dai (TWAN)

Mars nadále v noci září jako brilantní nažloutlé nebeské světlo. K toulavé planetě se na bezměsíčné tmavé obloze 18. listopadu mezi mraky krátce přidal záblesk meteoru. Stačila jediná expozice, aby zaznamenala jak Země zametla prach z periodické komety Tempel-Tuttle při každoročním meteorickém roji Leonid. Pohled míří na skalnatý západní obzor pohoří Yulong v provincii Yunnan na jihozápadě Číny. Sněžná hora Yulong (nefritový drak) je pod mraky a za koncem stopy meteoru.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: April 2020 guide to the bright planets
  2. APOD: 2020-10-01 Solis Lacus: Oko Marsu
  3. NASA: Leonids
  4. Wikipedia: Jade_Dragon_Snow_Mountain

Štítky: Mars, Leonida, Meteor


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce AR2786, AR2785

Snímek aktivních oblastí Slunce v H-Alfa

Další informace »