Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Globální mapa Marsu v opozici

Uznání a copyright: F. Colas / J.L. Dauvergne / G. Dovillaire / T. Legault /
G. Blanchard / B. Gaillard / D. Baratoux / A, Klotz / S2P / IMCCE / OMP / Imagine Optic

Může to být nejlepší globální mapa Marsu vytvořená pomocí dalekohledu na Zemi. Obrazová data pořídil tým pozorovatelů v průběhu šesti nocí na horské observatoři Pic du Midi mezi 8. říjnem a 1. listopadem, kdy se čtvrtá kamenná planeta od Slunce ještě příliš nevzdálila od své opozice a svého největšího a nejjasnějšího vzhledu na pozemské noční obloze. Byl použitý dalekohled o průměru 1 metr s ohniskovou vzdáleností 17 metrů, který též podporoval projekt NASA Apollo při lunárních přistáních. Data byla zkombinována a po asi 30 hodinách zpracování vznikl tento pozoruhodný pohled marťanského povrchu v projekci, který sahá až k asi 45 severní šířce. Obrazová data bylo možné též namapovat na otáčenící se kouli a na otáčející se stereo pohledy. Příznivci Marsu jistě dokáží snad najít svoje oblíbené útvary na rudé planetě pohledem na anotovanou verzi globální mapy Marsu.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2008-01-25 Zimní noc na Pic du Midi
  2. NASA: Mars - The Red Planet
  3. Youtube.com: Global map of Mars from Pic du Midi
  4. Youtube.com: Mars 2020, full rotation in 3D - Pic-du-Midi 1-meter telescope
  5. APOD: 2020-10-01 Solis Lacus: The Eye of Mars
  6. APOD: marsglobalmaplegende.jpg

Štítky: Mars, Mapa, Opposition, Pic du midi


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »