Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Globální mapa Marsu v opozici

Uznání a copyright: F. Colas / J.L. Dauvergne / G. Dovillaire / T. Legault /
G. Blanchard / B. Gaillard / D. Baratoux / A, Klotz / S2P / IMCCE / OMP / Imagine Optic

Může to být nejlepší globální mapa Marsu vytvořená pomocí dalekohledu na Zemi. Obrazová data pořídil tým pozorovatelů v průběhu šesti nocí na horské observatoři Pic du Midi mezi 8. říjnem a 1. listopadem, kdy se čtvrtá kamenná planeta od Slunce ještě příliš nevzdálila od své opozice a svého největšího a nejjasnějšího vzhledu na pozemské noční obloze. Byl použitý dalekohled o průměru 1 metr s ohniskovou vzdáleností 17 metrů, který též podporoval projekt NASA Apollo při lunárních přistáních. Data byla zkombinována a po asi 30 hodinách zpracování vznikl tento pozoruhodný pohled marťanského povrchu v projekci, který sahá až k asi 45 severní šířce. Obrazová data bylo možné též namapovat na otáčenící se kouli a na otáčející se stereo pohledy. Příznivci Marsu jistě dokáží snad najít svoje oblíbené útvary na rudé planetě pohledem na anotovanou verzi globální mapy Marsu.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2008-01-25 Zimní noc na Pic du Midi
  2. NASA: Mars - The Red Planet
  3. Youtube.com: Global map of Mars from Pic du Midi
  4. Youtube.com: Mars 2020, full rotation in 3D - Pic-du-Midi 1-meter telescope
  5. APOD: 2020-10-01 Solis Lacus: The Eye of Mars
  6. APOD: marsglobalmaplegende.jpg

Štítky: Mars, Mapa, Opposition, Pic du midi


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »