Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pád radioteleskopu v Arecibo

Uznání videa: Arecibo Observatory, NSF

Byl to jeden z velkých vědeckých přístrojů. Od roku 1963 radioteleskop v Arecibu o průměru 305 metrů v Portoriku v USA přes 50 let kraloval jako největší radioteleskop s jedinou parabolickou anténou na světě. K jeho četným prvenstvím a milníkům patří, že data z Areciba umožnila změřit otáčení Merkuru, zmapovat povrch Venuše, objevit první planety mimo naši Sluneční soustavu, ověřit existenci gravitačního záření, pátrat po mimozemských civilizacích a údajně určovat polohu skrytých vojenských radarů sledováním jejich odrazů od Měsíce. Radioteleskop v Arecibu už měl svá nejlepší léta za sebou a měl být vyřazen z provozu, ale jak je vidět na videu, počátkem měsíce utrpěl náhlé katastrofické zhroucení.

Seznam odkazů v popisu

  1. Naic.edu: The Arecibo Observatory
  2. Wikipedia: Puerto_Rico
  3. CIA.gov: USA
  4. APOD: 1998-11-29 Arecibo: The Largest Telescope
  5. Www.radio: Largest radio telescopes in the world
  6. Youtu.be: The Arecibo Observatory by Drone
  7. Wikipedia: Five-hundred-meter_Aperture_Spherical_Telescope
  8. ScienceNews.org: Here are 10 of Arecibo’s coolest achievements
  9. Naic.edu: Arecibo Observatory Puerto Rico
  10. APOD: 2019-04-28 Celý Merkur
  11. APOD: 2001-05-15 Radarový obraz Venuše
  12. Questia.com: Radio Pulses Hint at Unseen Planets
  13. NobelPrize.org: Gravity investigated with a binary pulsar
  14. SETI.org: Early SETI: Project Ozma, Arecibo Message
  15. TheDrive.com: Collapsed Arecibo Radio Telescope Was Originally Built For Ballistic Missile Defense Research
  16. NSF.gov: Arecibo Observatory: Media Resources
  17. NASA: NASA Statement on NSF’s Planned Controlled Decommissioning of Arecibo Radio Telescope
  18. Wikimedia: File:Arecibo-collapse-drone.webm
  19. Syfy.com: WATCH FOOTAGE OF THE DEVASTATING COLLAPSE OF THE ARECIBO OBSERVATORY TELESCOPE

Štítky: Radioteleskop Arecibo, Pád, Objevy


49. vesmírný týden 2025

49. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 12. do 7. 12. 2025. Měsíc bude v úplňku, projde Plejádami a setká se s Jupiterem. Od setmění je nad jihem Saturn. Nízko na ranní obloze je Merkur. Velmi vysoká bude nyní aktivita Slunce. Uvidíme polární záře? Komety večer ruší Měsíc a ráno to brzy nebude lepší. Na Bajkonuru došlo k poškození jediné rampy sloužící pro mise lodí Sojuz a Progress k ISS. ESA na následující roky posílila rozpočet. Před 500 lety se narodil český astronom Tadeáš Hájek z Hájku.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kométa 3I/ATLAS

3I/ATLAS – medzihviezdna kométa na návšteve Medzihviezdna kométa 3I/ATLAS patrí medzi veľmi vzácnu skupinu objektov, o ktorých vieme, že do našej Slnečnej sústavy prileteli z iného hviezdneho systému. Pohybuje sa po silno hyperbolickej dráhe, takže ju pri ďalšom obehu už znovu neuvidíme – len raz preletí okolo Slnka a opäť zmizne do medzihviezdneho priestoru. Na zábere z ranných hodín 28. 11. 2025 dominuje zelenkastá kóma kométy v spodnej časti obrazu. Jemný prachový chvost sa rozlieva šikmo nahor medzi hviezdami, ktoré ostávajú ostré a nehybné – pekná pripomienka toho, že sledujeme rýchleho hosťa na pozadí vzdialeného hviezdneho poľa našej Galaxie. Aj keď 3I/ATLAS na oblohe nepatrí k najjasnejším kométam, možnosť zachytiť medzihviezdnu návštevníčku je výnimočná. Každý takýto objekt prináša jedinečný pohľad na materiál a históriu iných planetárnych systémov – a táto fotografia je malou “pamiatkou” na jej krátku zastávku v našej kozmickej „štvrti“. Už z voľby kompozície je jasné že som čakal trocha výraznejší chvost ???? Technické údaje: Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton 200/800 (200/600 F3) + Starizona Nexus 0.75×, Touptek ATR585M mono, AFW-M + Touptek LRGB filtre, Gemini EAF, guiding TS Off-axis + PlayerOne Ceres-C, SVBony 241 power hub, automatizovaná astrobúdka s mojím vlastným OCS (Observatory Control System). Software: NINA, Astro Pixel Processor, PixInsight, Adobe Photoshop. Expozície: L 20x60s, RGB 12×90 s, master bias, flats, darks, darkflats. Gain 150, Offset 300. 28.11.2025 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »