Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Radarový obraz Venuše

Uznání: D. Campbell (Cornell) et al., NAIC, NRAO, NASA, NSF

Největší radioteleskopy na světě spolupracují, aby vytvořily novou mapu povrchu Venuše. Povrch Venuše je obvykle skryt tlustou atmosférou, tvořenou většinou plynným oxidem uhličitým. Tyto tlusté mraky jsou průhledné, ovšem jen pro radarové signály vyslané a přijaté se Země. Dva radioteleskopy s vůbec kdy nejsilnějšími radarovými generátory jsou Arecibo Telescope na ostrově Puerto Rico a nový Robert C. Byrd Green Bank Telescope v Západní Virginii. Nová přehlídka dokáže rozlišit podrobnosti velké pouhý kilometr a bude podrobena hledání změn, jelikož poslední velká radarová mapa byla vytvořena sondou NASA Magellan, která obíhala Venuši v letech 1990 až 1994. Na snímku nahoře je část předběžného snímku ukazujícího podrobnosti o velikosti pouhých 5 kilometrů,.

Štítky: Venuše, Radar


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »