Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Historické brazilské souhvězdí

Uznání a copyright: Rodrigo Guerra

Noční obloha je plná příběhů. Různé kultury si v průběhu historie na hvězdy nad nimi promítaly některé svoje nejtrvalejší legendy. Generace lidí vidí tato souhvězdí, poslouchají s nimi spojené příběhy a předávají je dál. Zde vidíte možná vám neznámé souhvězdí Starý muž, jak ho dlouho znali lidé Tupi, kteří obývali oblast Jižní Ameriky nyní známou jako Brazílie. Starý muž se v moderním podání skládá z hvězdokupy Hyjády, které tvoří jeho hlavu a z pásu v Orionu, který je součástí jedné nohy. Lidová tvořivost kmene Tupi praví, že tu druhou nohu mu usekla jeho nešťastná žena, takže nyní končí u oranžové hvězdy nám známé jako Betelgeuse. Hvězdokupa Plejády zcela vlevo je čelenka z peří. Kulhavý Starý muž na snímku má v popředí svůj zrcadlový obraz pózujícího muže. Folklór noční oblohy je důležitý z mnoha důvodů, včetně toho, že zachycuje kulturní dědictví a dokumentuje univerzálnost lidského myšlení a představivosti.

APOD ve světových jazycích: arabsky, katalánsky, čínsky (Peking), čínsky (Tajwan), chorvatsky, česky, holandsky, persky, francouzsky, německy, hebrejsky, indonézsky, japonsky, korejsky, černohorsky, polsky, rusky, srbsky, slovinsky, španělsky, tajwansky, turecky, turecky a ukrajinsky.

Seznam odkazů v popisu

 1. NASA: Stars
 2. Jstor.org: SOME TUPI CONSTELLATIONS
 3. Wikipedia: Tupi_people
 4. Wikipedia: South_America
 5. Wikipedia: Brazil
 6. APOD: 2019-12-06 Od Plejád k Hyjádám
 7. APOD: 2016-12-04 Oficiální jména hvězd v Orionu
 8. StephanieChauvin.com: The rhea constellation
 9. APOD: 2020-01-01 Představa Betelgeuse
 10. APOD: 2019-09-01 M45: Hvězdokupa Plejády
 11. Instagram.com: rodrigoguerra13: Uma constelação brasileira
 12. USRA.edu: The Myths, the Magic, and the Mysteries of the Universe
 13. Wikipedia: Cultural_heritage
 14. APOD: 2019-08-18 Člověk jako kosmická loď

Štítky: Souhvězdí, Brazil, Folklór


2. vesmírný týden 2021

2. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 1. do 17. 1. 2021. Měsíc bude v novu. Většina planet je úhlově blízko Slunci, jediné dobře viditelné jsou Mars a Uran večer vysoko nad jihem a Neptun nad jihozápadem. První start roku 2021 byl úspěšný, když Falcon 9 vynesl družici Türksat 5A. Očekáváme přistání nákladního Dragonu, test Starship i nějaké starty raket. Před 35 lety při příletu Voyageru 2 k Uranu byly objevovány jeho nové malé měsíčky.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

California-Taurus-M45

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2020 získal snímek „California-Taurus-M45“, jehož autorem je Evžen Brunner   Do našich krajin přichází pomalu zima a s ní se nám v průběhu noci vysoko nad hlavu dostávají zajímavá souhvězdí. Tak například Býk či Perseus. A

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M45 Plejády

Další informace »