Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. únor 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. únor 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 14 míří domů

Uznání: Apollo 14, NASA, JSC, ASU (Image Reprocessing: Andy Saunders)

Tuto neděli před padesáti lety (7. února 1971) opustila posádka Apolla 14 lunární orbitu a zamířila domů. Z velitelské sekce Kittyhawk se dívali na tento východ Země. Krátery posetý terén v popředí je na odvrácené straně Měsíce a nad lunárním obzorem vychází slunečním světlem ozářený srpek Země. Posádka mohla při obíhání Měsíce pochopitelně sledovat východ a západ Země, ale na měsíčním povrchu v místě přistání na základně Fra Mauro Země na obloze stacionárně visela. Mezi vzorky kamenů z Fra Mauro byl také 9 kilogramů těžký kámen zvaný Big Bertha, u kterého se zjistilo, že nejspíš obsahuje kousek meteoritu z planety Země. Na palubě Kittyhawk byl při letu Apolla 14 přítomen kanistr s asi 400 až 500 semeny, ze kterých později vyrostly měsíční stromy.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Marshall Space Flight Center History
  2. NASA: Apollo 14 Lunar Surface Journal
  3. NASA: Apollo Flight Journal: Apollo 14
  4. USRA.edu: Apollo Image Atlas: AS14-71-9845
  5. Wikipedia: Fra_Mauro_formation
  6. APOD: 2021-02-03 Nalezeno na Měsíci: Kandidát na nejstarší známou pozemskou horninu
  7. NASA: Moon Trees Stand as Living Testaments to First Voyages to Moon9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »