Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modří opozdilci v kulové hvězdokupě M53

Uznání: ESA/Hubble, NASA

Kdyby bylo naše Slunce součástí této hvězdokupy, tak by noční obloha zářila jako klenotnice plná jasných hvězd. Hvězdokupa M53, též katalogizovaná jako NGC 5024, je jednou z asi 250 kulových hvězdokup, které v naší Galaxii přežily. Většina hvězd v M53 je starších a červenějších, než naše Slunce, ale některé záhadné hvězdy se jeví být modřejší a mladší. Tyto mladé hvězdy mohou odporovat hypotéze, že všechny hvězdy v M53 vznikly téměř současně. Tyto neobvyklé hvězdy jsou známy jako modří opozdilci a M53 se neobvykle hojně vyskytují. Modří opozdilci se nyní po rozsáhlé debatě považují za hvězdy omlazené hmotou, která na ně padá z doprovodné složky v dvojhvězdě. Analýzou snímků kulových hvězdokup jako je tento snímek z Hubblova kosmického dalekohledu astronomové využívají hojnost hvězd jako jsou modří opozdilci k určování věku kulových hvězdokup a tudíž ke stanovení limitu stáří vesmíru. M53 je vidět triedrem v souhvězdí Vlasů Bereniky (Coma Berenices), obsahuje přes 250 000 hvězd a je jednou z nejvzdálenější kulových hvězdokup od centra naší Galaxie.

Seznam odkazů v popisu

 1. Wikipedia: Nightfall_(Asimov_short_story_and_novel)
 2. Wikipedia: Messier_53
 3. APOD: Globular Clusters
 4. AlterVista.org: A galactic globular clusters database: M53
 5. Apod.com: Lecture 15: Star Clusters
 6. NASA: Messier 53
 7. Solstation.com: Blue Stragglers
 8. Swin.edu.au: Blue Stragglers
 9. Harvard.edu: New CCD Observations of the RR Lyrae Variables in the Oosterhoff Type IICluster M9
 10. ESAHubble.org: Spot the difference — Hubble spies another globular cluster, but with a secret
 11. Wikipedia: Blue_straggler
 12. APOD: 1997-11-04 Blue Stragglers in Globular Clusters
 13. NASA: How old is the universe?
 14. Messier-Objects.com: Messier 53
 15. IanRidpath.com: Star Tales: Coma Berenices - Berenice's hair
 16. Wikipedia: Globular_clusters

Štítky: Globular clusters


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »