Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záblesky z Krabí mlhoviny

Uznání videa a copyright: Martin Fiedler

Nějak to přežilo výbuch, který by jistě zničil Slunce. Nyní se to otáčí 30 krát za sekundu a proslavilo se to rychlými záblesky. Jedná se o Krabí mlhovinu, rotující neutronovou hvězdu, která zůstala po supernově, která Krabí mlhovinu vytvořila. Pozorné oko dokáže na časosběrném videu spatřit záblesky pulzaru nad středem obrazu. Video vzniklo stohováním snímků pořízených tehdy, když se pulzar právě zablesknul a také snímků z jiných časových okamžiků. Záblesků Krabího pulzaru si poprvé povšimla neznámá žena, která navštívila noční veřejné pozorování univerzity v Chicagu, ale nikdo jí nevěřil. Vlastní výbuch supernovy vidělo v roce 1054 mnoho lidí. Krabí mlhovina zůstává malebným, rozpínajícím se mračnem plynu, který září přes celé elektromagnetické spektrum. Pulzar zřejmě přežil výbuch supernovy, protože se skládá z extrémně husté, kvantově degenerované hmoty.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Crab_Pulsar
  2. NASA: Neutron stars
  3. APOD: 2020-09-06 M1: Krabí mlhovina z Hubbla
  4. Youtu.be: Flashes of the Crab Pulsar
  5. Sissa.it: Jocelyn Bell Burnell: Reflections on the Discovery of Pulsars
  6. NASA: Night Sky Network events
  7. EarthSky.org: The Crab Nebula was an exploding star
  8. APOD: 2016-07-08 Vířící jádro Krabí mlhoviny
  9. AstroBin.com: DetlefHartmann: Crab Nebula (one decade time-lapse movie)
  10. Youtu.be: 3D Visualization of the Crab Nebula
  11. NASA: Introduction to the Electromagnetic Spectrum
  12. Wikipedia: Degenerate_matter

Štítky: Pulsar, Krabí mlhovina, Neutronová hvězda


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »