Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záblesky z Krabí mlhoviny

Uznání videa a copyright: Martin Fiedler

Nějak to přežilo výbuch, který by jistě zničil Slunce. Nyní se to otáčí 30 krát za sekundu a proslavilo se to rychlými záblesky. Jedná se o Krabí mlhovinu, rotující neutronovou hvězdu, která zůstala po supernově, která Krabí mlhovinu vytvořila. Pozorné oko dokáže na časosběrném videu spatřit záblesky pulzaru nad středem obrazu. Video vzniklo stohováním snímků pořízených tehdy, když se pulzar právě zablesknul a také snímků z jiných časových okamžiků. Záblesků Krabího pulzaru si poprvé povšimla neznámá žena, která navštívila noční veřejné pozorování univerzity v Chicagu, ale nikdo jí nevěřil. Vlastní výbuch supernovy vidělo v roce 1054 mnoho lidí. Krabí mlhovina zůstává malebným, rozpínajícím se mračnem plynu, který září přes celé elektromagnetické spektrum. Pulzar zřejmě přežil výbuch supernovy, protože se skládá z extrémně husté, kvantově degenerované hmoty.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Crab_Pulsar
  2. NASA: Neutron stars
  3. APOD: 2020-09-06 M1: Krabí mlhovina z Hubbla
  4. Youtu.be: Flashes of the Crab Pulsar
  5. Sissa.it: Jocelyn Bell Burnell: Reflections on the Discovery of Pulsars
  6. NASA: Night Sky Network events
  7. EarthSky.org: The Crab Nebula was an exploding star
  8. APOD: 2016-07-08 Vířící jádro Krabí mlhoviny
  9. AstroBin.com: DetlefHartmann: Crab Nebula (one decade time-lapse movie)
  10. Youtu.be: 3D Visualization of the Crab Nebula
  11. NASA: Introduction to the Electromagnetic Spectrum
  12. Wikipedia: Degenerate_matter

Štítky: Pulsar, Krabí mlhovina, Neutronová hvězda


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »