Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseverance: Sedm minut na Mars

Uznání videa: NASA, JPL

Jak těžké je přistát bezpečně na Marsu? Je to natolik těžké, že mnohem více pokusů o přistání selhalo, než uspělo. K dalšímu pokusu dojde ve čtvrtek. Hlavním problémem je, že marťanská atmosféra je příliš hustá, než aby se dala zanedbat, neboť by se v ní kosmická loď mohla roztavit. Na druhou stranu je tato atmosféra příliš řídká, než aby vaše kosmická loď mohla přistát jen na padáku a nerozbila se. Proto jak je vidět na videu, Perseverance ztratí většinu své vysoké rychlosti rozvinutím obrovského padáku, ale potom začne brzdit raketovými motory a když všechno půjde dobře, tak nakonec bude vše kulminovat vznášejícím se jeřábem Sky Crane, který pomalu na povrch posadí rover Perseverance o velikosti automobilu. Vypadá to bláznivě, ale rover Curiosity byl na Mars vysazen podobným způsobem v roce 2012. Od vstupu do atmosféry k dosednutí na povrch to trvá asi sedm minut a všechno koordinuje palubní počítač, jelikož Mars je příliš daleko pro interaktivní komunikaci. Během této doby lidé na Zemi budou prostě čekat, až se dozví, že přistání bylo úspěšné. Minulý týden začala Mars úspěšně obíhat družice Spojených arabských emirátů Hope a o den později ji následovala čínská mise Tianwen-1, která má v příštích měsících vysadit svůj vlastní rover.

Novinky: Zpravodajství z přistání roveru NASA Perseverance.

Seznam odkazů v popisu

 1. NASA: Mars exploration program: Historical log
 2. Wikipedia: Atmosphere_of_Mars
 3. Youtu.be: Melting Cans With The Mini Metal Foundry
 4. Youtu.be: How Do Parachutes Work?
 5. Youtu.be: 7 Minutes to Mars: NASA's Perseverance Rover Attempts Most Dangerous Landing Yet
 6. Planetary.org: Curiosity's skycrane maneuver
 7. NASA: Mars 2020 mission - Perseverance rover
 8. APOD: 2019-10-29 Vozítko Curiosity našlo zásoby jílu na Marsu
 9. APOD: 2012-07-31 Curiosity u Marsu: 7 minut napětí
 10. NASA: Mars - The Red Planet
 11. APOD: 2019-08-18 Člověk jako kosmická loď
 12. APOD: 2019-08-25 Opouštění Země
 13. Pdsa.org.uk: Foto: Ukrytá kočička :-)
 14. Wikipedia: United_Arab_Emirates
 15. Wikipedia: Emirates_Mars_Mission
 16. Wikipedia: China
 17. Wikipedia: Tianwen-1

Štítky: Mars, Vozítko, Landing


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »