Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet kolem Venuše

Uznání: NASA, JHUAPL, Naval Research Lab, Guillermo Stenborg and Brendan Gallagher

Širokoúhlá kamera na palubě sondy NASA Parker Solar Probe, jejímž úkolem je zkoumat vnitřní heliosféru a sluneční koronu, pořídila 11. července 2020 ze vzdálenosti asi 12 400 kilometrů tento úžasný pohled noční strany Venuše. Byl to třetí průlet z celkem sedmi gravitačně asistenčních průletů kolem této vnitřní planety. Průlety s gravitační asistencí jsou navrženy tak, aby se přiblížení k Venuši využilo ke změně oběžné dráhy sondy, která se má nakonec koncem roku 2025 přiblížit na vzdálenost pouhých 6 miliónů kilometrů od slunečního povrchu. Překvapivý snímek z kamery mířící na stranu se zdá že pronikl mračny a ukázal poblíž středu temný útvar známý jako Aphrodite Terra (Afroditina země), což je největší oblast vrchoviny na povrchu Venuše. Jasný lem na okraji planety je noční zář, kterou nejspíš emitují excitované atomy kyslíku po rekombinaci do molekul v horní atmosféře. Jasné čáry a skvrny na snímku nejspíš způsobily nabité energetické částice a prach blízko kamery, který odráží sluneční světlo. Pozemští pozorovatelé oblohy nejspíš vpravo úplně dole poznávají dobře známé hvězdy Orionova pásu a meče.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Parker Solar Probe
  2. APOD: 2019-12-09 Pohled na stranu z Parkerovy sluneční sondy
  3. NASA: Parker Solar Probe Offers Stunning View of Venus
  4. NASA: Parker Solar Probe Primed for Fourth Venus Flyby
  5. NASA: Basics of Space Flight
  6. NASA: Parker Solar Probe Primed for Fourth Venus Flyby
  7. APOD: 2020-12-25 Severní zimní noc

Štítky: Gravitační asistence, Parker Solar Probe, Venuše


17. vesmírný týden 2025

17. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 4. do 27. 4. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a poté se na ranní obloze potká s Venuší a Saturnem. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a nastala jedna silnější polární záře. Přistál Sojuz MS-26 s třemi členy dlouhodobé expedice z ISS. Očekáváme průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson. Před 35 lety byl na oběžnou dráhu vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN)

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN). Měřítko 7.7"/px. Nízko nad severovýchodním obzorem, svítání.

Další informace »