Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. březen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. březen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvířetníkové světlo a Mars

Uznání a copyright: Joshua Rhoades

Hned po západu slunce 7. března byl nad západním obzorem vidět slabý pás světla na poklidném nočním nebi venkova ve státě Illinois. Snímek je pořízený na staré zemědělské usedlosti a ta zář je zvířetníkové světlo, které je výrazně vidět na západu po západu slunce na jaře na severní polokouli planety Země. Zvířetníkové světlo se za jasného večera zdá obklopovat jasný nažloutlý Mars a hvězdokupu Plejády. Jejich těsná konjunkce se na hvězdnaté obloze odehrává nad střechou staré stodoly. Zvířetníkové světlo je sluneční světlo, které se rozptyluje na meziplanetárních prachových částicích, které se nacházejí ve Sluneční soustavě blízko roviny ekliptiky. Všechny planety Sluneční soustavy pochopitelně obíhají blízko roviny ekliptiky uvnitř pásu zvířetníkového světla. Ovšem zvířetníkové světlo a Mars mají ještě hlubší souvislost. Nedávné analýzy se štěstím detekovaného meziplanetárního prachu kosmickou sondou Juno na její cestě ze Země k Jupiteru naznačují, že pravděpodobným zdrojem tohoto prachu, na kterém se rozptyluje zvířetníkové světlo, je Mars.

Seznam odkazů v popisu

  1. Facebook: Joshua Rhoades Photography - Zodiacal Light
  2. APOD: 2021-03-04 Mars v Býku
  3. APOD: 2017-02-25 Panoráma se všemi planetami
  4. Wiley.com: Distribution of Interplanetary Dust Detected by the Juno Spacecraft and Its Contribution to the Zodiacal Light
  5. NASA: Serendipitous Juno Spacecraft Detections Shatter Ideas About Origin of Zodiacal Light
  6. APOD: 2020-11-23 Pohled na Jupiter z Juno

Štítky: Zvířetníkové světlo, Ekliptika, Prach, Mars


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

polární záře

fotograficky zachytitelná v Krkonoších přes velkou oblačnost

Další informace »