Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed zatmění a Mléčná dráha

Uznání a copyright: John Kraus

Včera zemským stínem proklouznul květnový perigeový úplněk a potěšil pozorovatele noční oblohy kolem Tichomoří. Na časosběrné sérii snímků úplného zatmění Měsíce ze západní Severní Ameriky je vidět, jak se propadá k pohoří Sierra Nevada. Měsíc uprostřed zatmění nízko nad západním obzorem zachytily dvě jednotlivé expozice. Dohromady ukazují zčervenalou barvu zatmělého Měsíce proti tmavé noční obloze a difuznímu pásu světla hvězd z Mléčné dráhy. Kamera na stativu pořizovala záběry každých 5 minut, takže je vidět postup částečných fází zatmění. V popředí k nebi míří parabolická anténa radioteleskopu kalifornské observatoře OVRO (Owen's Valley Radio Observatory).

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Super Blood Moon: Your Questions Answered
  2. NASA: May 26, 2021 Total Lunar Eclipse: Visibility Map
  3. JohnKrausPhotos.com: JOHN KRAUS PHOTOS - Astrophotography
  4. APOD: 2020-01-24 Do stínu
  5. CalTech.edu: The History of OVRO

Štítky: Lunární zatmění, Tle, Mléčná dráha, Owens valley, Radioteleskop


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »