Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed zatmění a Mléčná dráha

Uznání a copyright: John Kraus

Včera zemským stínem proklouznul květnový perigeový úplněk a potěšil pozorovatele noční oblohy kolem Tichomoří. Na časosběrné sérii snímků úplného zatmění Měsíce ze západní Severní Ameriky je vidět, jak se propadá k pohoří Sierra Nevada. Měsíc uprostřed zatmění nízko nad západním obzorem zachytily dvě jednotlivé expozice. Dohromady ukazují zčervenalou barvu zatmělého Měsíce proti tmavé noční obloze a difuznímu pásu světla hvězd z Mléčné dráhy. Kamera na stativu pořizovala záběry každých 5 minut, takže je vidět postup částečných fází zatmění. V popředí k nebi míří parabolická anténa radioteleskopu kalifornské observatoře OVRO (Owen's Valley Radio Observatory).

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Super Blood Moon: Your Questions Answered
  2. NASA: May 26, 2021 Total Lunar Eclipse: Visibility Map
  3. JohnKrausPhotos.com: JOHN KRAUS PHOTOS - Astrophotography
  4. APOD: 2020-01-24 Do stínu
  5. CalTech.edu: The History of OVRO

Štítky: Lunární zatmění, Tle, Mléčná dráha, Owens valley, Radioteleskop


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »