Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Družice přes Orion

Uznání: Amir H. Abolfath

Co jsou to ty čáry přes Orion? Většinou to jsou odrazy slunečního světla od četných družic Země. Oku se jeví jako řada následných bodů, které plují soumračnou oblohou, přičemž vzrůstající počet komunikačních družic Starlink společnosti SpaceX vyvolává mezi mnoha astronomy obavy. Je dobré, že Starlink a podobné roje družic činí oblohu po západu Slunce dynamičtější, globální družicovou komunikaci rychlejší a digitální služby se dostávají i do vzdálených neobsloužených oblastí. Špatné ovšem je, že družice na nízké oběžné dráze kolem Země způsobují potíže některým astronomickým programům hlubokého zobrazování, zvláště programům, které potřebují pořizovat snímky těsně po západu slunce nebo před rozbřeskem. Plánované budoucí roje družic na vyšších orbitách mohou omezit výzkum hlubokého vesmíru, který se má uskutečňovat velkými pozemskými teleskopy kdykoliv v noci. Tento snímek byl pořízen v prosinci 2019 a je digitální kombinací více než 65 3minutových expozic, některé zvýrazňují pozadí Mlhoviny v Orionu, jiné zase prolétající družice.
Poznámka překladatele: Anglický text byl pozměněn, neboť družice na snímku nejsou Starlink, jak bylo původně uvedeno.

SatCon2 Wokshop 12. - 16. července 2021: Jak zmírnit vliv družicových rojů.

Seznam odkazů v popisu

  1. Youtu.be: Starlink Satellites train seen in the sky | view from earth | Elon Musk SpaceX
  2. SpaceX.com: MAY 05, 2021 STARLINK MISSION
  3. Archiecat.com: Foto: Vyděšená kočka :-)
  4. Wikipedia: Starlink
  5. Wikipedia: Satellite_internet_constellation
  6. SkopeMag.com: How Do Cell Phones Use Satellites?
  7. APOD: 2019-10-14 Andromeda před Photoshopem
  8. NASA: LEO Economy FAQs
  9. NOIRLab.edu: Report Offers Roadmap to Mitigate Effects of Large Satellite Constellations on Astronomy
  10. ScientificAmerican.com: SpaceX’s Dark Satellites Are Still Too Bright for Astronomers
  11. Wikipedia: List_of_largest_optical_reflecting_telescopes
  12. NOIRLab.edu: Orion Nebula with Starlink Trails
  13. APOD: 2021-05-09 Koňská hlava a mlhoviny v Orionu

Štítky: Satellites, Starlink, Orion


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »