Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červenec 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červenec 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mimas ve světle Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Zpoza stínu je vidět k Saturnu přivrácená strana Mimasu téměř ve tmě s dramaticky Sluncem osvětleným srpkem. Mosaiku snímků pořídila 30. ledna 2017 kosmická sonda Cassini při svém posledním přiblížení k tomuto měsíci. Kamera sondy Cassini vzdálená pouhých 45 000 km od Mimasu mířila téměř směrem ke Slunci. Výsledkem je jeden z nejlepších pohledů s vysokým rozlišením na ledový, krátery posetý měsíc o průměru 400 kilometrů. Vylepšená verze snímku ještě lépe ukazuje k Saturnu trvale obrácenou stranu měsíce osvětlenou slunečním světlem odraženým od samotného Saturnu. Vylepšenou verzi uvidíte, když na snímek položíte kurzor (nebo následujete tento odkaz). Na dalších snímcích Mimasu ze sondy Cassini je i velký a zlověstně vyhlížející kráter Herschel.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: PIA17213: Farewell to Mimas
  2. NASA: Final Orbits and Titan: Cassini Grand Finale (Artist's Concept)
  3. NASA: Saturn Moon May Hide a 'Fossil' Core or an Ocean
  4. APOD: MimasPIA17213_1024.jpg
  5. APOD: 2021-05-31 Mimas: Malý měsíc s velkým kráterem

Štítky: Mimas, Saturn, Měsíc, Cassini


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »