Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Abell 3827: Gravitatční čočka kanibalské kupy

Uznání: ESA/Hubble & NASA, R. Massey

Je to jedna galaxie nebo tři? Vpravo na snímku hmotné kupy galaxií Abell 3827 z Hubbla je něco, co vypadá jako ta nejneobvyklejší galaxie, zakřivená a se třemi středy. Podrobná analýza ovšem ukazuje, že se jedná o tři obrazy té stejné galaxie v pozadí, a jsou tam ještě přinejmenším další čtyři obrazy. Světlo z té jediné modré galaxie v pozadí vede přes komplexní gravitační pole kupy četnými cestami podobně jako jediné vzdálené světlo může mít četné cesty při pozorování přes stopku sklenky na víno. Studium toho, jak kupy jako je Abell 3827 a jejich galaktické složky odklání vzdálené světlo poskytuje informaci o tom, jak je distribuovaná hmota a temná hmota. Abell 3827 je tak daleko, že má rudý posuv 0,1; tedy světlo, které vidíme ji opustilo před asi 1,3 miliardami let, ještě předtím, než Zemi obývali dinosauři. Centrální galaxie v kupě již mezitím jistě splynuly při hodování galaktického kanibalismu do jedné obří galaxie ve středu kupy.

Seznam odkazů v popisu

 1. ESAHubble.org: Our Giant Universe
 2. Oup.com: Dark matter dynamics in Abell 3827: new data consistent with standard cold dark matter
 3. Wikipedia: Gravitational_lens
 4. Youtu.be: Gravitational Lensing with a Wine Glass
 5. PinImg.com: Foto: Pes čte s brýlemi :-)
 6. Youtu.be: What Is Gravitational Lensing?
 7. AASnova.org: The Fault in Our (Unaligned) Stars
 8. NASA: Dark Energy, Dark Matter
 9. APOD: 2013-04-08 Tabulka rudého posuvu pro náš vesmír
 10. UCLA.edu: Cosmology Calculator
 11. Youtu.be: When Dinosaurs Roamed The Earth
 12. APOD: 1998-08-31 A3827: Galactic Cannibal
 13. UniverseToday.com: What is Galactic Cannibalism?
 14. Wikipedia: ESO_146-5

Štítky: Kupa galaxií, Abell 3827, Gravitační čočky


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »