Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oblaka vodíku v M33

Uznání a copyright: Luca Fornaciari

Zdá se, že nádherná spirální galaxie M33 má více než slušný podíl zářícího vodíku. M33 je výrazným členem Místní skupiny galaxií, je také známá jako galaxie Trojúhelník a leží pouhé 3 miliony světelných let od nás. Podél volně se vinoucích spirálních ramen se směrem k jádru M33 vyskytují obří HII oblasti, které jsou jedny z největších známých porodnic hvězd, míst, kde vznikají sice velmi hmotné hvězdy, ale s krátkým životem. Intenzivní ultrafialové záření ze zářivých hmotných hvězd ionizuje okolní vodík a ten pak vytváří charakteristickou červenou záři. Pro zvýraznění HII oblastí na tomto teleskopickém snímku byla širokopásmová data použitá k vytvoření barevného pohledu na galaxie zkombinována s úzkopásmovými daty pořízenými přes H-alfa filtr, který propouští nejsilnější emisní čáru vodíku. Na vložených snímcích po stranách jsou podrobné záběry katalogizovaných HII oblastí. S pomocí referenčních čísel můžete vyhledat jejich polohu v galaxii Trojúhelník. Například obří HII oblast NGC604 je na vloženém snímku vpravo s pozičním číslem 15. Na tomto portrétu M33 se nachází na poloze asi 4 hodiny od jejího středu.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2019-12-31 M33: Galaxie Trojúhelník
  2. Wikipedia: H_II_region
  3. Wikipedia: H-alpha#Filter
  4. Wikipedia: File:Emission_spectrum-H.svg
  5. HubbleSite.org: FIRESTORM OF STAR BIRTH IN GALAXY M33
  6. LucaFornaciariFotografia.com: Astrofotografia sulla galassia Triangolo M33 e le sue nebulose

Štítky: M33, Ngc598, H alpha, Vodík, Star-forming region, Oblast H-II


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »