Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noc světla a prachu

Uznání a copyright: Rodrigo Guerra

Na časné jarní večerní obloze na jižní polokouli stojí nad západním obzorem Venuše jako brilantní Večernice. Kompozitní pohled vznikl z expozice sledující oblohu a z pevné expozice popředí 25. září v Cascavelu v jižní Brazílii. Venuše je po západu Slunce vidět ponořená do kuželu zodiakálního světla, což je sluneční světlo rozptylované prachem v rovině ekliptiky Sluneční soustavy. Zvířetníkové světlo je nejlépe viditelné po západu kolem jarní rovnodennosti (nebo před východem při podzimní rovnodennosti), kdy jeho světelný oblouk svírá k obzoru příkrý úhel. Zvířetníkové světlo té noci sahá nad západem Slunce až k bohatým polím hvězd a k obřím oblakům mezihvězdného prachu ve výduti centrální Mléčné dráhy. Když budete sledovat Mléčnou dráhu od centrální výduti zpátky k obzoru, tak uvidíte ke Slunci nejbližší hvězdu, zhruba 4,37 světelných roků vzdálenou Alfa Centauri.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2021-07-16 Láska a válka za měsíčního světla
  2. NASA: Basics of Space Flight
  3. EarthSky.org: Zodiacal light: All you need to know
  4. APOD: 2016-08-25 Nejbližší hvězda má potenciálně obyvatelnou planetu

Štítky: Venuše, Zvířetníkové světlo, Mléčná dráha, Spring, Southern hemisphere


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »