Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Holografický princip a čajník

Uznání: Caltech

Nepochybně se díváte na dvourozměrný obdélník barev, ale vidíte hloubku? Když spočítáte barevné skvrny na obrázku, tak můžete odhadnout, že nejvíce informací, které tento 2D digitální obraz může obsahovat, je přibližně 60 (horizontálně) x 50 (vertikálně) x 256 (možné barvy) = 768 000 bitů. Zatím neprokázaný holografický princip praví, že navzdory intuici informace obsažená na 2D panelu může obsahovat všechny informace ve 3D prostoru, který lze panelem uzavřít. Princip vychází z myšlenky, že Planckova délka, tedy měřítko délky, kde kvantová mechanika začíná převládat nad klasickou gravitací, je jednou stranou plochy, která může pojmout jen asi jeden bit informace. Planckova délka, tedy měřítko délky, kde začíná převládat kvantová mechanika nad klasickou gravitací, je jednou stranou plochy, která může pojmout asi jeden bit informace. Tento limit poprvé postuloval v roce 1993 fyzik Gerard 't Hooft. Může vyplývat ze zobecnění zdánlivě vzdálených spekulací, že informace uchovávaná černou dírou není určena jejím uzavřeným objemem, ale plochou jejího horizontu událostí. Termín "holografický" vznikl z analogie s hologramem, kdy se trojrozměrné obrazy vytvářejí promítáním světla přes plochou obrazovku. Ovšem pozor, někteří lidé si při zírání na tento obrázek možná nebudou myslet, že je tam zakódovaných jen 768 000 bitů, ani 2563000 bitových permutací, ale budou tvrdit, že je tam zakódovaný trojrozměrný čajník.
Poznámka překladatele: Když se na obrázek podíváte a pokusíte se zaostřit pohled pár decimetrů ZA obrázek, uvidíte čajník.

Seznam odkazů v popisu

  1. CalTech.edu: shrunkpot2.gif
  2. Wikipedia: Holographic_principle
  3. Harvard.edu: M theory as a matrix model: A conjecture
  4. Youtu.be: The Holographic Universe Explained
  5. PhysLink.com: What is Planck length? What is Planck time?
  6. Wikipedia: Quantum_mechanics
  7. St-Andrews.ac.uk: General relativity
  8. APOD: 2017-04-01 Roztrhněte vesmír
  9. arXiv.org: Dimensional Reduction in Quantum Gravity
  10. Science.uu.nl: Gerard ’t Hooft - Professor Theoretical Physics
  11. arXiv.org: The holographic principle
  12. NASA: Black holes
  13. NASA: 10 Questions You Might Have About Black Holes
  14. Blogspot.com: Do we live in a hologram? Really??
  15. Wikipedia: Holography
  16. Cats.org.uk: Foto: Kočička :-)
  17. CalTech.edu: shrunkpot2.gif
  18. Ccsu.edu: How Many Patterns from N Bits?
  19. Wikipedia: Autostereogram
  20. Wikipedia: File:Black_tea_pot_cropped.jpg

Štítky: Teapot, Horizont událostí, Holographic Principle


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjukcia Mesiaca a Marsu

Dnešná ranná konjukcia (vzájomné priblíženie na oblohe) Mesiaca a planéty Mars (označený vpravo hore). Vybavenie: Canon 60D, Hanimex 400mm/F8, Vivitar telekonvertor 3x, Videostatív. Software: PIPP, AutoStakkert (15%), Registax, Adobe photoshop. 373x1/160sec, ISO160. V Belej nad Cirochou, 14.1.2025 o 5:20

Další informace »