Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

50 světelných roků k 51 Pegasi

Uznání a copyright: Josselin Desmars

K 51 Pegasi je to pouhých 50 světelných roků. Poloha této hvězdy je vyznačena na snímku ze srpna, který byl pořízen za noci se závojem, kdy byly nad kopulí observatoře v Haute-Provence ve Francii vidět převážně jen jasnější hvězdy. Astronomové Michel Mayor a Didier Queloz oznámili před 26 lety v říjnu 1995 zásadní objev učiněný na této observatoři. Pomocí přesného spektrografu totiž objevili planetu obíhající kolem hvězdy 51 Peg, první známou exoplanetu u hvězdy podobné Slunci. Mayor a Queloz použili spektrograf k měření změn radiální rychlosti hvězdy, pravidelného komíhání způsobeného gravitační přitažlivostí obíhající planety. Planeta byla označena jako 51 Pegasi b a zjistilo se, že má hmotnost přinejmenším poloviny hmotnosti Jupiteru a oběžnou dobu 4,2 dne, takže je ke své mateřské hvězdě mnohem blíže, než Merkur ke Slunci. Jejich objev byl rychle potvrzen a Mayor a Queloz nakonec v roce 2019 získali Nobelovu cenu za fyziku. Exoplaneta 51 Pegasi b byla v roce 2015 formálně pojmenována Dimidium, latinsky polovina a nyní představuje prototyp třídy exoplanet označovaných jako horké Jupitery. Od jejího objevu už bylo nalezeno více než 4000 exoplanet.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: EXOPLANET CATALOG: 51 Pegasi b
  2. Harvard.edu: A Jupiter-mass companion to a solar-type star
  3. APOD: 1995-12-01 51 Pegasi: A New Planet Discovered
  4. Planetary.org: Color-Shifting Stars: The Radial-Velocity Method
  5. NASA: EXOPLANET CATALOG: 51 Pegasi b
  6. NobelPrize.org: The Nobel Prize in Physics 2019
  7. EarthSky.org: Today in science: 1st planet orbiting a sunlike star
  8. arXiv.org: Origins of Hot Jupiters
  9. NASA: How many exoplanets are there?

Štítky: 51 peg b, Exoplanet, Dimidium


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »