Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Siluety v úplňku

Uznání a copyright videa: Mark Gee; Music: Tenderness (Dan Phillipson)

Už jste někdy viděli východ Měsíce? Pomalý východ Měsíce téměř v úplňku nad jasným obzorem může být impozantní podívanou. Jeden takový působivý východ Měsíce byl zachycen počátkem roku 2013 nad vyhlídkou Mount Victoria Lookout ve Wellingtonu na Novém Zélandu. Přičinlivý astrofotograf si pečlivě naplánoval umístit svoji kameru asi 2 kilometry daleko a namířit ji přes vyhlídku, kde jistě brzy vyjde Měsíc při svém noční debutu. Uvedená sekvence jedním záběrem je vidět v reálném čase bez sestřihu a nejedná se o časosběr. Lidé na vyhlídce Mount Victoria Lookout jsou sami vidět v siluetě jak obdivují úsvit největší družice Země. Uvidět východ Měsíce není těžké, dochází k němu každý den, ale jen v polovině případů v noci. Měsíc vychází každý den o asi padesát minut později než předchozí den a úplněk vždycky vychází při západu Slunce. Tuto sobotu 16. října se koná Mezinárodní noc pozorování Měsíce, kdy můžete spolu s dalšími nadšenými pozorovateli sledovat Měsíc v první čtvrti.

Seznam odkazů v popisu

  1. Youtu.be: Mount Victoria Farm from above - Southland NZ, 4K Drone
  2. Youtu.be: Wellington view from Mt. Victoria [4k]
  3. Wikipedia: Wellington
  4. Wikipedia: New_Zealand
  5. Markg.com.au: The Art of Night - The Photography of Mark Gee
  6. Markg.com.au: Full Moon Silhouettes
  7. NASA: Moon
  8. Vimeo.com: Full Moon Silhouettes
  9. Youtube.com: Mt. Victoria Lookout
  10. APOD: 2016-05-01 Rozjímání o Slunci
  11. APOD: 2019-03-10 Východ Měsíce stínem Mauna Kea
  12. APOD: 2009-02-23 Etruská váza vycházejícího Měsíce
  13. AstronomyCafe.net: Why does the moon rise 50 minutes later each day?
  14. APOD: 2018-06-24 Stín kouře raketoplánu miří k Měsíci
  15. NASA: International Observe the Moon night
  16. NASA: International Observe the Moon Night – Moon: NASA Science
  17. NASA: Moon in Motion

Štítky: Měsíc, Moonrise, Úplněk


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »