Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obří bouře a výškové mraky na Jupiteru

Uznání: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS; Processing & License: Kevin M. Gill

Co a kde jsou ty velké ovály? Jsou to rotující bouřkové mraky na Jupiteru, které minulý měsíc vyfotografovala kosmická sonda NASA Juno. Obecně platí, že vyšší mraky mají světlejší barvu a ty nejsvětlejší mraky, které jsou zde vidět, jsou poměrně malá mračna rozesetá po spodním oválu. S průměrem 50 kilometrů však ani tato světlá mračna nejsou vůbec malá. Jsou tak vysoko, že na vířící ovál pod sebou vrhají stín. Snímek byl zpracován pro zlepšení barev a kontrastu. Velké ovály jsou obvykle oblasti vysokého tlaku, které měří přes 1000 kilometrů a mohou přetrvávat roky. Největším oválem na Jupiteru je Velká rudá skvrna (není na snímku), která už trvá přinejmenším stovky let. Studium dynamiky mraků na Jupiteru ze snímků z Juno umožňuje lepší pochopení nebezpečných tajfunů a hurikánu na Zemi.
Oprava: Na překlep ve slově mračna upozornil Petr Zoufalý.

Sledujte APOD anglicky na: Facebooku, Instagramu, Podcastu, Redditu nebo Twitteru.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Jupiter
  2. NASA: Juno Spacecraft and Instruments
  3. Wikipedia: Atmosphere_of_Jupiter
  4. NASA: PIA25031: Giant Storms and High Clouds
  5. APOD: 2017-02-28 Bílé oválné mračno na Jupiteru Juno
  6. NASA: A Textbook Weather Front
  7. APOD: 2021-10-26 Otáčení Jupiteru
  8. Wikipedia: Great_Red_Spot
  9. PbsLearningMedia.org: Storms on Jupiter | NASA Planetary Sciences
  10. Pixabay.com: Foto: Kočička :-)
  11. APOD: 2017-11-27 Animovaná sezóna hurikánů

Štítky: Jupiter, Mračna, Juno


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »