Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Další ohon komety Leonard

Uznání a copyright: Daniele Gasparri

Na těchto dvou panelech je vlevo dole kometa Leonard, nejjasnější kometa roku 2021, zachycená 29. prosince na temné obloze pouště Atacama. Kometa Leonard směřuje ke svému perihelu 3. ledna a její viditelný ohon narostl. Superponované expozice širokoúhlým objektivem (pro kontrast zobrazené také v černobílém negativu) sledují komplikovaný iontový ohon v délce úžasných 60 stupňů, přičemž vpravo dole u obzoru září jasný Jupiter. Materiál, který se odpařuje z jádra komety Leonard, z asi kilometr velkého masívu prachu, hornin a ledu, vytvořil dlouhý ohon ionizovaného plynu, který ve slunečním světle fluoreskuje. Erupce na kometárním jádru a bičování magnetickým polem a slunečním větrem v minulých týdnech způsobily nepravidelně zaškrcený a zkroucený vzhled ohonu. Do největšího přiblížení komety Leonard ke Slunci zbývá ještě několik dní, takže její aktivita by měla pokračovat. Kometa se nachází na jih od roviny ekliptiky Sluneční soustavy a prochází jižním souhvězdím Mikroskopu.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2021-12-25 Ohon vánoční komety
  2. Facebook: Sky's albums - Comet Leonard 2021
  3. NASA: Views of Comet Leonard from Two Sun-Watching Spacecraft
  4. Tufts.edu: Anatomy of a comet
  5. SpaceWeatherArchive.com: A Disconnection Event in the Tail of Comet Leonard
  6. SkyAndTelescope.org: COMET LEONARD: A GIFT AT CHRISTMASTIME
  7. TheSkyLive.com: C/2021 A1 (Leonard) 29-Dec-2021 23:23

Štítky: Kometa Leonard, C/2021 A1, Ohon


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »