Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Europa z Galilea

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SETI Institute, Cynthia Phillips, Marty Valenti

Koncem 90. let minulého století kolem Jupiteru obíhala sonda Galileo a pořídila úžasné snímky Europy, které dokazují, že je pod ledovým povrchem tohoto měsíce pravděpodobně hluboký globální oceán. Obrazová data ze sondy Galileo byla znovu zpracována s vylepšenou kalibrací, takže mohl vzniknout barevný snímek, který se blíží tomu, co by mohlo vidět lidské oko. Dlouhé zakřivené zlomy na Europě naznačují přítomnost podpovrchové kapalné vody. Energii, která oceán udržuje v kapalné stavu dodává slapové namáhání, které tento velký měsíc na své eliptické orbitě kolem Jupiteru podstupuje. Ještě více ale vzrušuje možnost, že by tento proces mohl i přes absenci slunečního světla dodávat energii pro udržení života, což činí Europu jedním z nejlepších míst pro hledání života mimo Zemi. Jakému druhu života by se mohlo v takovém hlubokém, temném podpovrchovém oceánu dařit? Vezměme v úvahu třeba extrémní krevety na naší vlastní planetě Zemi.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Galileo
  2. NASA: PIA19048: Europa's Stunning Surface
  3. NASA: NASA Scientists Confirm Water Vapor on Europa
  4. APOD: 2016-04-01 Europa: Objevujte život pod vodou
  5. APOD: 2014-09-19 Potenciálně obyvatelné měsíce
  6. NASA: Europa Clipper
  7. NASA: Extreme Shrimp May Hold Clues to Alien Life

Štítky: Europa, Galileo, Voda, Extreme shrimp


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »