Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temné mlhoviny v Chameleonu

Uznání a copyright: Jarmo Ruuth, Telescope Live, Heaven's Mirror Observatory

Někdy má temný prach v mezihvězdném prostoru jistou eleganci. To je i případ souhvězdí Chameleona hluboko na jihu. Tmavý prach je normálně je známý především tím, že cloní viditelné světlo hvězd a galaxií za ním, takže jsou příliš slabé, než aby byly vidět. Ovšem na této čtyřhodinové expozici je vidět i prach ve svém vlastním světle se silnou červenou a blízkou infračervenou barvou, která mu dává hnědý nádech. Naproti tomu je vpravo od středu vidět kontrastně modrá jasná hvězda Beta Chamaeleontis a prach kolem ní odráží z její převážně modrobílé barvy především modré světlo. Všechny tyto zobrazené hvězdy a prach se vyskytují v naší Galaxii, v Mléčné dráze, s jedinou významnou výjimkou: ta bílá skvrna kousek pod Beta Chamaeleontis je galaxie IC 3104, která leží ve velké vzdálenosti. Mezihvězdný prach většinou vzniká v chladných atmosférách obřích hvězd a do vesmíru ho rozptyluje hvězdné světlo, hvězdný vítr a hvězdné exploze jako jsou supernovy.

Seznam odkazů v popisu

 1. Wikipedia: Chamaeleon
 2. APOD: 2018-06-28 Sigma Octantis a přátelé
 3. Flickr.com: Jarmo Ruuth: Dark Nebula Complex
 4. Flickr.com: Hisayoshi Kato: Chameleon-Musca Dark Cloud Complex with Sigma 105mmF1.4 Art May 2019
 5. NASA: Infrared Waves
 6. Wikipedia: Beta_Chamaeleontis
 7. Apod.com: asterisk: Re: Submissions: 2022 January
 8. OneCMS.io: Foto: Hlava kočky :-)
 9. Werbeagentur.org: Gallery: LATEST IMAGES all Categories
 10. SWIN.edu.au: Dust Grain
 11. Wikipedia: Red_giant
 12. APOD: 2000-03-18 Vítr ze Slunce
 13. Wikipedia: List_of_stellar_explosion_types
 14. Science.org: Interstellar dust may come from supernovae after all

Štítky: Tmavá mlhovina, Prach, Star-formation


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »