Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Terminátorový Měsíc

Uznání: NASA, Lunar Reconnaissance Orbiter, SVS; Processing & Copyright: Jai & Neil Shet

Co je na tomto Měsíci jiného? Jsou to terminátory. Terminátor je dělící čára denního světla a noční tmy, ale na tomto snímku není přímo žádný terminátor vidět. To proto, že se jedná o digitální kompozit z 29 proužků poblíž lunárních terminátorů. U terminátoru jsou vidět nejdelší a nejvýraznější stíny, které svým kontrastem a délkou umožňují, aby plochá fotografie vypadala jako trojrozměrná. Původní snímky a data pořídila u Měsíce družice NASA LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter). Díky stínům, které se všechny vrhají doprava, vyniká mnoho měsíčních kráterů. Na snímku je názorně vidět, že tmavší oblasti známé jako moře neboli maria nejsou jen tmavší než zbytek Měsíce, ale jsou i plošší.
Oprava: Na překlep upozornil Petr Zoufalý.

Najděte si Měsíc: Vyhledejte si fázi Měsíce na své narozeniny.

Seznam odkazů v popisu

 1. Wikipedia: Terminator_(solar)
 2. APOD: 2018-05-22 Krátery a stíny na lunárním terminátoru
 3. PinImg.com: Foto: Dlouhý kočky stín :-)
 4. NASA: Moon Phase and Libration, 2020
 5. NASA: Earth's Moon
 6. NASA: Lunar Reconnaissance Orbiter
 7. APOD: 2021-11-25 U okraje stínu
 8. NASA: What Is an Impact Crater?
 9. Wikipedia: File:Moon_names.svg
 10. NASA: Moon Map
 11. NASA: Moon Phase and Libration, 2022

Štítky: LRO, Měsíc, Terminator


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »