Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad gejzírem White Dome

Uznání a copyright: Robert Howell

Někdy vzplane nebe i Země. Před několika lety nečekaně zaplála barvitá polární záře, na blízkém horizontu byla vidět zelená barva a vysoko nad hlavou rozkvetly jasné pásy červené barvy. Malebnou scénu v popředí osvětluje jasný Měsíc a v dálce jsou vidět dobře známé hvězdy. Pečlivý astrofotograf naplánoval a pořídil tuto mozaiku před gejzírem White Dome v národním parku Yellowstone na západě USA. Chvíli po půlnoci došlo opravdu k erupci gejzíru White Dome s proudem vody a vodní páry mnoho metrů vysoko do vzduchu. Vodu gejzíru zahřívá až na páru žhavé magma o několik kilometrů níže a pak stoupá puklinami v hornině k povrchu. Asi polovina známých gejzírů se nachází v národním parku Yellowstone. I když geomagnetická bouře, která tyto polární záře vyvolala po dni utichla, tak erupce gejzíru White Dome stále nastávají každých zhruba 30 minut.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2011-05-17 Hvězdnatá noc na Islandu
  2. APOD: 2012-02-01 Červená polární záře nad Austrálií
  3. Apod.com: Re: APOD: Aurora Over White Dome Geyser (2012 Oct 17)
  4. Wikipedia: White_Dome_Geyser
  5. Youtu.be: Yellowstone National Park 4K
  6. Youtu.be: White Dome Geyser erupts in Yellowstone National Park
  7. Wikipedia: Geyser
  8. Youtube.com: Volcano Lava | National Geographic
  9. APOD: 2002-06-02 Praskliny a brázdy na Europě
  10. Youtube.com: Yellowstone: World's First National Park | National Geographic
  11. NASA: The Warp and Woof of a Geomagnetic Storm

Štítky: Polární záře, Geyser, Yellowstone


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »