Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad gejzírem White Dome

Uznání a copyright: Robert Howell

Někdy vzplane nebe i Země. Před několika lety nečekaně zaplála barvitá polární záře, na blízkém horizontu byla vidět zelená barva a vysoko nad hlavou rozkvetly jasné pásy červené barvy. Malebnou scénu v popředí osvětluje jasný Měsíc a v dálce jsou vidět dobře známé hvězdy. Pečlivý astrofotograf naplánoval a pořídil tuto mozaiku před gejzírem White Dome v národním parku Yellowstone na západě USA. Chvíli po půlnoci došlo opravdu k erupci gejzíru White Dome s proudem vody a vodní páry mnoho metrů vysoko do vzduchu. Vodu gejzíru zahřívá až na páru žhavé magma o několik kilometrů níže a pak stoupá puklinami v hornině k povrchu. Asi polovina známých gejzírů se nachází v národním parku Yellowstone. I když geomagnetická bouře, která tyto polární záře vyvolala po dni utichla, tak erupce gejzíru White Dome stále nastávají každých zhruba 30 minut.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2011-05-17 Hvězdnatá noc na Islandu
  2. APOD: 2012-02-01 Červená polární záře nad Austrálií
  3. Apod.com: Re: APOD: Aurora Over White Dome Geyser (2012 Oct 17)
  4. Wikipedia: White_Dome_Geyser
  5. Youtu.be: Yellowstone National Park 4K
  6. Youtu.be: White Dome Geyser erupts in Yellowstone National Park
  7. Wikipedia: Geyser
  8. Youtube.com: Volcano Lava | National Geographic
  9. APOD: 2002-06-02 Praskliny a brázdy na Europě
  10. Youtube.com: Yellowstone: World's First National Park | National Geographic
  11. NASA: The Warp and Woof of a Geomagnetic Storm

Štítky: Polární záře, Geyser, Yellowstone


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »