Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skalní prsty na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Co to je tam vpravo od středu? Povrch Marsu odhaluje stále nová překvapení a nedávno byly objeveny prstům podobné skalní věžičky. Ty malé téměř vertikální skalní výchozy minulý měsíc vyfotografovalo vozítko Curiosity na Marsu. I když se velikostí a tvarem podobají malým hadům, tak hlavním vysvětlením jejich původu je stmelování drobných minerálů, které po sobě zanechala voda protékající skalními štěrbinami. Potom, co tyto poměrně husté materiály vyplnily štěrbiny, tak zůstaly osamoceny poté, co okolní horniny zerodovaly. Známé skalní výchozy na Zemi s podobným původem se nazývají hoodoos. Vozítko NASA Curiosity pokračuje v pátrání po nových známkách dávné vody v kráteru Gale na Marsu a zároveň poskytuje důležité geologické podklady pro budoucí výzkum Marsu lidmi.

Zkoumejte vesmír: Generátor náhodných APODů.

Seznam odkazů v popisu

  1. Ptzgovorit.ru: Foto: Překvapený pejsek :-)
  2. NASA: PIA25362: Curiosity Spots Finger-Like Rocks
  3. NASA: Mars Curiosity Rover
  4. NASA: Mars - The Red Planet
  5. DallasObserver.com: anil-sharma-f27znidt1l0-unsplash.jpg
  6. EarthSky.org: Curiosity rover spots ‘mini-hoodoos’ on Mars
  7. APOD: 2022-03-09 Kámen ve tvaru květiny na Marsu
  8. APOD: 2008-07-03 Hoodoo nebe
  9. Wikipedia: Hoodoo_(geology)
  10. NASA: Mars Curiosity Rover - Science Goals
  11. NASA: A Guide to Gale Crater
  12. NASA: Human Exploration of Mars is on the Horizon

Štítky: Mars, Curiosity, Skalní věžičky


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »