Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skalní prsty na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Co to je tam vpravo od středu? Povrch Marsu odhaluje stále nová překvapení a nedávno byly objeveny prstům podobné skalní věžičky. Ty malé téměř vertikální skalní výchozy minulý měsíc vyfotografovalo vozítko Curiosity na Marsu. I když se velikostí a tvarem podobají malým hadům, tak hlavním vysvětlením jejich původu je stmelování drobných minerálů, které po sobě zanechala voda protékající skalními štěrbinami. Potom, co tyto poměrně husté materiály vyplnily štěrbiny, tak zůstaly osamoceny poté, co okolní horniny zerodovaly. Známé skalní výchozy na Zemi s podobným původem se nazývají hoodoos. Vozítko NASA Curiosity pokračuje v pátrání po nových známkách dávné vody v kráteru Gale na Marsu a zároveň poskytuje důležité geologické podklady pro budoucí výzkum Marsu lidmi.

Zkoumejte vesmír: Generátor náhodných APODů.

Seznam odkazů v popisu

  1. Ptzgovorit.ru: Foto: Překvapený pejsek :-)
  2. NASA: PIA25362: Curiosity Spots Finger-Like Rocks
  3. NASA: Mars Curiosity Rover
  4. NASA: Mars - The Red Planet
  5. DallasObserver.com: anil-sharma-f27znidt1l0-unsplash.jpg
  6. EarthSky.org: Curiosity rover spots ‘mini-hoodoos’ on Mars
  7. APOD: 2022-03-09 Kámen ve tvaru květiny na Marsu
  8. APOD: 2008-07-03 Hoodoo nebe
  9. Wikipedia: Hoodoo_(geology)
  10. NASA: Mars Curiosity Rover - Science Goals
  11. NASA: A Guide to Gale Crater
  12. NASA: Human Exploration of Mars is on the Horizon

Štítky: Mars, Curiosity, Skalní věžičky


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »