Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skalní prsty na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Co to je tam vpravo od středu? Povrch Marsu odhaluje stále nová překvapení a nedávno byly objeveny prstům podobné skalní věžičky. Ty malé téměř vertikální skalní výchozy minulý měsíc vyfotografovalo vozítko Curiosity na Marsu. I když se velikostí a tvarem podobají malým hadům, tak hlavním vysvětlením jejich původu je stmelování drobných minerálů, které po sobě zanechala voda protékající skalními štěrbinami. Potom, co tyto poměrně husté materiály vyplnily štěrbiny, tak zůstaly osamoceny poté, co okolní horniny zerodovaly. Známé skalní výchozy na Zemi s podobným původem se nazývají hoodoos. Vozítko NASA Curiosity pokračuje v pátrání po nových známkách dávné vody v kráteru Gale na Marsu a zároveň poskytuje důležité geologické podklady pro budoucí výzkum Marsu lidmi.

Zkoumejte vesmír: Generátor náhodných APODů.

Seznam odkazů v popisu

  1. Ptzgovorit.ru: Foto: Překvapený pejsek :-)
  2. NASA: PIA25362: Curiosity Spots Finger-Like Rocks
  3. NASA: Mars Curiosity Rover
  4. NASA: Mars - The Red Planet
  5. DallasObserver.com: anil-sharma-f27znidt1l0-unsplash.jpg
  6. EarthSky.org: Curiosity rover spots ‘mini-hoodoos’ on Mars
  7. APOD: 2022-03-09 Kámen ve tvaru květiny na Marsu
  8. APOD: 2008-07-03 Hoodoo nebe
  9. Wikipedia: Hoodoo_(geology)
  10. NASA: Mars Curiosity Rover - Science Goals
  11. NASA: A Guide to Gale Crater
  12. NASA: Human Exploration of Mars is on the Horizon

Štítky: Mars, Curiosity, Skalní věžičky


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »