Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Portrét Sluneční soustavy

Uznání a copyright: Alexis Trigo

Viděli jste už někdy všechny planety najednou? Většinu června se na ranní obloze odehrávalo vzácné uskupení planet. Na celooblohovém snímku rybím okem pořízeném před několika rány poblíž města San Pedro de Atacama v Chile je vidět nejenom celá přehlídka planet, ale i Měsíc mezi Marsem a Venuší. Zleva doprava jsou podél ekliptiky vidět členové portrétu Sluneční soustavy v pořadí Země, Saturn, Neptun, Jupiter, Mars, Uran, Venuše, Merkur a Země. Neptun a Uran byly pro zvýraznění své polohy uměle zvětšeny. Sopka těsně pod Merkurem je Licancabur. Merkur se v červenci posune do záře Slunce, ale o několik dnů později se zase objeví na večerní straně. V srpnu pak Saturn pomalu překročí opačný směr od Slunce a stane se viditelným za soumraku místo za úsvitu. Všech osm planet bude příště zase současně vidět na ranní obloze v roce 2122.

Pozoruhodná podání do APODu: Ranní přehlídka planet v červnu 2022.

Štítky: Sluneční soustava, Ekliptika, Ráno


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »